Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
REKLAMA
Obowiązek wystawiania faktur wynika z regulacji art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535), gdzie ustępy 1 - 3 tworzą podstawową regułę zastrzegając jednak w ustępie 4, że „podatnicy, o których mowa w ust. 1 - 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury”.
Usługi winny być co do zasady udokumentowane fakturą VAT, chyba że odbiorcami przedmiotowych usług będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej.
Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.
Polecamy: serwis PIT
REKLAMA
Zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres potwierdzające dokonaną sprzedaż spełniające wymogi ewidencji sprzedaży określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów będzie stanowiło podstawę zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
W przypadku bowiem sprzedaży towarów i usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej ustawodawca zwolnił sprzedającego z obowiązku wystawiania faktur VAT. Pamiętać jednak należy, że w pozostałych przypadkach zastosowanie będzie miała generalna zasada wyrażona w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, zobowiązująca podatnika do wystawienia faktury VAT stwierdzającej dokonanie sprzedaży.
Polecamy: serwis VAT
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat