Dowód sprzedaży waluty w kantorze a ewidencja w kpir
REKLAMA
REKLAMA
NIE. Gdy podatnik zakupuje walutę obcą w kantorze, a następnie reguluje płatności gotówką bez pośrednictwa banku nie występują różnice kursowe. Natomiast koszty związane z opłatą gotówkową (np. za autostrady w podróży służbowej) po przeliczeniu na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu, należy ująć w księdze przychodów i rozchodów w dniu ich faktycznego poniesienia (zapłaty).
REKLAMA
Zapisów do księgi dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się zgodnie z § 17 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym.
Aby poniesione wydatki można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, muszą one być odpowiednio udokumentowane.
Polecamy serwis: Rynek Walutowy
Zastosowanie będą tu miały przepisy dotyczące dowodów księgowych zawarte w § 12 - 14 rozporządzenia kpir.
Zgodnie z § 12 ust. 4 rozporządzenia - dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała, dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych.
Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym.
Porównaj: Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych w kpir
Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych połach dowodu lub załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.
Zatem dowodem na podstawie którego należy dokonać zapisów w księdze nie będzie dowód wymiany waluty.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat