Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w pkpir
REKLAMA
REKLAMA
Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, na określenie którego wpływają w szczególności:
1) liczba zmian, na których pracuje środek trwały;
2) tempo postępu techniczno-ekonomicznego;
3) wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem;
4) prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego;
5) przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.
REKLAMA
Polecamy: Amortyzacja podatkowa
Na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana, powodując odpowiednią korektę dokonywanych w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych.
Wartość początkową nabytego środka trwałego ustala się w wysokości ceny nabycia. Jeżeli przed uznaniem samochodu za środek trwały, służył on celom prywatnym , wówczas wartość początkową można ustalić uwzględniając cenę rynkową takiego samochodu oraz stan i stopień jego zużycia.
Kolumna 13 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak: czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia.
Wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika należy wpisywać w tej kolumnie po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu.
Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.
Polecamy: serwis PIT
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
Więcej na temat amortyzacji:
- Używane lub ulepszone środki trwałe a amortyzacja
- Odpisy amortyzacyjne nowych środków trwałych
- Obliczenie odpisów amortyzacyjnych przy amortyzacji degresywnej
- Obliczenia przy częściowej amortyzacji jednorazowej i liniowej
- Amortyzowanie wartości niematerialnych i prawnych
- Amortyzacja według metody liniowej
- Amortyzacja według metody degresywnej
- Zmiana wartości środków trwałych
- Wartość początkowa składników majątku przy nabyciu
- Wartość początkowa składników majątku przy kupnie i wytworzeniu
- Wartość początkowa przy inwestycjach, współwłasności i zmianach podmiotowych
- Ustalenie stawki i metody amortyzacji
- Jakie środki trwałe podlegają amortyzacji
- Ewidencja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych
- Amortyzacja niematerialnych składników majątku
- Amortyzacja a wartość początkowa do 3500 PLN
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat