Jak należy ując w kpir koszty opłat leasingowych
REKLAMA
REKLAMA
W księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 „ Pozostałe wydatki” należy ujmować wstępną opłatę leasingową ( tzw. Czynsz inicjalny), raty leasingowe, a także inne opłaty związane z leasingiem ( np. prowizje czy opłaty manipulacyjne)
REKLAMA
Podatnik ewidencjonujący koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania, powinien opłatę wstępną z tytułu leasingu zaliczyć do kosztów w dniu poniesienia kosztu, za który uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Opłaty tej nie należy rozliczać proporcjonalnie do długości trwania tej umowy (tak stwierdzono m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - nr 1401/BF-1/4110-0059/07/BB/PPII).
Do wydatków eksploatacyjnych leasingobiorca użytkujący samochód może zaliczyć zakup paliwa , wymianę oleju, koszty przeglądu technicznego, drobnych napraw, koszty ubezpieczenia tego pojazdu itp.
Nieodliczony podatek VAT z faktury zakupu paliwa do samochodu zalicza się do kosztów podatkowych księgując wydatki poniesione na zakup paliwa w kwotach brutto tzn. łącznie z podatkiem VAT ( zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 43 ustawy o PIT).
W przypadkach samochodów osobowych należy pamiętać jeszcze o tym, że koszt podatkowy mogą stanowić składki na ubezpieczenie samochodu osobowego .
Polecamy: serwis PIT
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
Polecamy: serwis Koszty
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat