reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Obliczenia przy częściowej amortyzacji jednorazowej i liniowej

Obliczenia przy częściowej amortyzacji jednorazowej i liniowej

Przed rozpoczęciem amortyzowania składnika majątku należy podjąć decyzję dotyczącą metody, według jakiej będzie on amortyzowany. Przyjęty na początku sposób amortyzacji stosuje się aż do jej zakończenia.

Częściowa amortyzacja jednorazowa

Odpis w pierwszym roku podatkowym wyniesie nie więcej niż równowartość kwoty 50 000 euro, przeliczonej na złote według kursu z dnia 02.10.2006 r. (pierwszy dzień roboczy października w roku poprzedzającym nabycie środka trwałego). Oznacza to, że maksymalnie do kosztów uzyskania w postaci jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można zaliczyć część wartości początkowej obrabiarki, w kwocie 199 000 zł.

Należy pamiętać, że limit 50 000 euro dotyczy wszystkich zakupionych w danym roku środków trwałych. Po zaliczeniu do KUP kwoty 199 000 zł limit na cały rok zostanie wyczerpany i inne zakupione w tym roku środki trwałe będą amortyzowane na zasadach ogólnych.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

W dalszych latach odpisów amortyzacyjnych obrabiarki należy dokonywać przy zastosowaniu metody liniowej.

Amortyzacja liniowa

Odpisy amortyzacyjne naliczane według tej metody mają wyższą wartość na początkowym etapie. W późniejszych okresach wartość odpisów maleje aż do momentu, w którym wysokość odpisów zrówna się z odpisami wyliczonymi według metody liniowej.

Zastosowanie metody amortyzacji degresywnej możliwe jest w odniesieniu do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3 – 6 i 8 KŚT oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych.
Przy amortyzacji liniowej odpis roczny wyniesie 268 000 zł x 0,14 x 2,0 = 75 040 zł
Odpis miesięczny to 6253,33 zł
Do końca roku suma odpisów amortyzacyjnych wyniesie 6253,33 zł x 2 = 12 506,66 zł

Zakupiony dla firmy samochód ciężarowy kosztował 55 000 zł. Roczna stawka amortyzacji wynosi 20, czyli 11 000 zł. Miesięczna kwota odpisów wyniesie 916,67 zł, a kwartalna — 2750 zł.
W przypadku określonym w punkcie 2. i zastosowaniu współczynnika 1,4 roczna stawka amortyzacji wyniesie 28, a kwota odpisów 15 400 zł rocznie, 3850 zł kwartalnie i 1283,33 zł miesięcznie.

Konsekwencje wyboru metody amortyzacji

Po dokonaniu wyboru jednej z metod amortyzacji dla konkretnego składnika majątku, stosuje się ją do pełnego zamortyzowania tego składnika. Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony.

Polecamy: Co jest kosztem

Artykuł jest fragmentem książki Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów autorstwa Romualda Gabrysza. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama