Wartość początkowa składników majątku przy nabyciu
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie częściowo odpłatne składnika majątku
REKLAMA
Za wartość początkową uważa się w takim przypadku cenę nabycia składnika majątku powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 11 ust. 2b ustawy o PIT (różnica pomiędzy wartością składnika, ustaloną według zasad określonych w art. 11 ust. 2 lub 2a ustawy o PIT, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika).
Nabycie składnika majątku w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób
Za wartość początkową przyjmuje się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. Jeżeli składnik majątku wymaga montażu, wartość początkową powiększa się o jego koszt.
Nabycie w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej
Wartość początkowa to ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Jeżeli składnik majątku wymaga montażu, wartość początkową powiększa się o jego koszt.
Polecamy: serwis Koszty
Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
W razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:
Suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.
Różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.
Uproszczona metoda ustalania wartości początkowej
Podatnicy mogą w sposób uproszczony ustalić wartość początkową niektórych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych. To uprawnienie dotyczy budynków lub lokali wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Za wartość początkową przyjmuje się w takim przypadku, w każdym roku podatkowym, wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu, i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.
Polecamy: serwis PIT
Artykuł jest fragmentem książki Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów autorstwa Romualda Gabrysza. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA