REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapisy w KPiR a podkreślenie i zamknięcie roku

Zapisy w KPiR a podkreślenie i zamknięcie roku
Zapisy w KPiR a podkreślenie i zamknięcie roku

REKLAMA

REKLAMA

Podkreślenie KPiR – skutki. Czy jest możliwe dokonywanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (KPiR) po podkreśleniu i zamknięciu roku?

Czy można dokonywać zapisów w KPiR po podkreśleniu i zamknięciu roku? - PYTANIE

Osoba prowadząca działalność gospodarczą (sprzedawca) rozlicza podatek dochodowy wg stawki 19% (podatek liniowy) i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Sprzedawca użytkuje terminal płatniczy, za którego obsługę firma zewnętrzna wystawia fakturę na swoim portalu i potrąca należność od kwot przekazywanych sprzedawcy. Sprzedawca nie wiedząc o wystawianych fakturach, wygenerował je z portalu dopiero teraz. Faktury dotyczą lat od 2016 do 2020 r. Z uwagi na dużą wysokość kosztu, sprzedawca postanowił złożyć korekty rozliczeń rocznych (PIT-36L) za ww. lata.
Czy jest możliwość uzupełnienia księgi przychodów i rozchodów o koszty obsługi terminalu (wcześniej nieuwzględnione) a dotyczące lat poprzednich?
Technicznie byłby to jeden zapis na dzień 31-12-2016 r. (i dalsze lata), obejmujący roczny koszt obsługi terminala. Na tej podstawie zostałoby skorygowane rozliczenie roczne PIT-36L. Moim zdaniem podatnik ma prawo do korekty rozliczenia rocznego do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, jak jednak fiskus traktuje takie korekty? W wyniku tych korekt powstanie nadpłata podatku dochodowego.

Autopromocja

Po podkreśleniu nie można zmieniać zapisów w KPiR - ODPOWIEDŹ

Podatnicy prowadzący KPiR zobowiązani są do comiesięcznego podkreślenia księgi. Jest to równoznaczne z tym, że po podkreśleniu nie jest już możliwe, ani też nie jest dopuszczalne dokonywanie jakichkolwiek zmian w zapisach zamkniętych już miesięcy. Stąd też w naszym przypadku nie jest możliwe, abyśmy faktury kosztowe dotyczące lat 2016 – 2020, które nie zostały ujęte w KPiR prowadzonej odrębnie dla każdego roku z tego okresu, uwzględnili w rozliczeniu dochodu za każdy ten rok poprzez ujęcie ich w już zamkniętych księgach KPiR. Byłaby to bowiem niedopuszczalna ingerencja w ich zapisy. Z tego też względu uważam, że choć dopuszczalna jest korekta zeznań podatkowych za każdy rok ze wskazanego okresu, to jednak jej przeprowadzenie możemy zrobić jedynie poprzez doliczenie wskazanych w pytaniu kosztów do kosztów uzyskania przychodów w samym skorygowanym zeznaniu. 

Podstawa prawna:

- art. 14, art. 22 ust. 1, art. 24 ust. 2, art. 24a ust. 1 i 7, art. 30c, art. 44 ust. 1 pkt 1, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128)

- § 1, § 2, § 9, § 10, § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2544)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marian Szałucki

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA