Zamknięcie roku podatkowego w firmie – jak się przygotować?
REKLAMA
REKLAMA
Spis z natury musi zawierać następujące dane:
REKLAMA
1. imię i nazwisko właściciela (nazwę firmy);
2. datę sporządzenia spisu;
3. numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury;
4. szczegółowe określenie towaru i innych składników podlegający inwentaryzacji;
5. jednostkę miary;
6. ilość stwierdzoną w czasie spisu;
7. cenę w złotych i groszach za jednostkę miary;
8. wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową;
9. łączną wartość spisu z natury;
10. klauzulę "spis zakończono na pozycji...".
Spis z natury powinien także zawierać podpisy osób go sporządzających oraz podpis właściciela zakładu. W składzie komisji sporządzającej remanent muszą znaleźć się przynajmniej dwie osoby.
W spisie z natury powinny znaleźć się towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpadki. W remanencie na dzień 31 grudnia ujmujemy składniki majątku, których zakup został zaksięgowany do kolumny 10 - "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" w trakcie roku podatkowego, ale składniki te nie zostały sprzedane na dzień 31 grudnia - a więc pozostały w firmie.
Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?
Pozycje remanentu wycenia się:
1. materiały i towary handlowe wycenia się według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia;
2. półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowy i braki własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia;
3. odpady użytkowy, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
Czynny płatnik VAT wycenia zakupione na fakturę VAT materiały i towary, od których przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT, według cen netto. W pozostałych przypadkach podatnik wycenia pozycje spisu z natury według wartości brutto.
Spis z natury musi być wpisany do księgi. Dopuszczalne są dwie możliwości wpisu remanentu na 31 grudnia:
1. jako wielu pozycji
2. jako jednej pozycji pod warunkiem, że sporządzono odrębny dokument zawierający szczegółowe zestawienie
Spis z natury na dzień 31 grudnia i na dzień 1 stycznia to dwa odrębne dokumenty:
- spis z natury na ostatni dzień roku podatkowego jest dokumentem kończącym PKPiR na dany rok podatkowy;
- spis z natury na pierwszy dzień roku podatkowego jest dokumentem otwierającym PKPiR na nowy rok podatkowy.
Spis z natury nie wpływa na podsumowanie wartości kolumn, strony, miesiąca czy roku, pomimo księgowania w kolumnie "Pozostałe wydatki". Wartość remanentów - początkowego i końcowego - wykazujemy w rozliczeniu rocznym.
Podatnik prowadzący PKPiR porównuje wartości dwóch remanentów: na początek i na koniec PKPiR za dany rok podatkowy. Jeżeli wartość spisu z natury na koniec roku jest wyższa od wartości spisu z natury na początek roku, wówczas o tą różnicę koszty uzyskania przychodu zostaną zmniejszone. W przypadku kiedy wartość spisu z natury na koniec roku jest niższa od wartości spisu z natury na początek roku, wówczas o tą różnicę koszty uzyskania przychodu zostaną zwiększone.
Polecamy: Składki ZUS 2012
Oprócz wpisu do PKPiR podatnik ma jeszcze obowiązki względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.
Do 1 lutego płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- zostali zgłoszeni w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku oraz przez co najmniej jeden dzień stycznia roku następnego
- w danym roku, którego dotyczy ZUS IWA, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego w przeliczeniu na miesiące co najmniej 10 ubezpieczonych,
- na 31 grudnia danego roku zostali wpisani do rejestru podmiotów gospodarki narodowej, zwanego dalej "rejestrem REGON".
mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informacje ZUS IWA. Jeżeli płatnik składek nie spełni chociaż jednego z tych warunków, nie wysyła do ZUS informacji ZUS IWA za dany roku podatkowy.
REKLAMA
Przedsiębiorcy prowadzący PKPiR powinni rozliczyć się z dochodów lub straty z działalności do końca kwietnia roku następnego. Podatnicy rozliczający się miesięcznie/kwartalnie z podatku dochodowego opłacili do 20-tego grudnia zryczałtowaną zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień. Do 20-tego stycznia nie mają więc już obowiązku wpłaty żadnej zaliczki do US z tytułu osiąganych dochodów w grudniu. Czynni płatnicy VAT składają deklarację VAT-7 za miesiąc grudzień do 25-tego stycznia, to samo dotyczy podatników składających VAT-7K za IV kwartał.
Podatnicy, którzy chcą zmienić metodę opodatkowania (z podatku na zasadach ogólnych na podatek liniowy lub odwrotnie) powinni do 20 stycznia roku następnego pisemnie zawiadomić swój urząd skarbowy. Jeżeli nie złożą zawiadomienia, urząd przyjmie, iż w tym roku podatkowym podatnik będzie rozliczał się z dochodów z działalności na dotychczasowych zasadach.
Podatnicy, którzy chcą zmienić terminy rozliczania się z podatku dochodowego (z miesięcznych na kwartalnie lub odwrotnie), powinni do 21 lutego pisemnie zawiadomić swój urząd skarbowy o zmianie metody. Jeżeli nie złożą zawiadomienia, urząd przyjmie, iż w tym roku podatkowym podatnik będzie rozliczał się z zaliczek na podatek dochodowy w tych samych terminach.
Polecamy: Jak założyć firmę?
Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinien złożyć do urzędów skarbowych dwie deklaracje roczne: PIT-4R i PIT-11. PIT-4R należy złożyć do końca stycznia następującego po roku podatkowym, do swojego urzędu skarbowego. Kopię wysłanego do urzędu PIT-4R podatnik przechowuje u siebie.
PIT-11 należy złożyć do końca lutego następującego po roku podatkowym, do urzędu skarbowego pracownika oraz wysłać pracownikowi listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Możliwe jest również wręczenie pracownikowi PIT-11 - wówczas pracownik powinien podpisać na kopii pracodawcy, osobiste odebranie PIT-11 (konieczna data odbioru i czytelny podpis pracownika). Trzecią kopię PIT-11 przedsiębiorca przechowuje w aktach osobowych pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat