reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Zapisy w pkpir na podstawie zestawienia miesięcznego

Zapisy w pkpir na podstawie zestawienia miesięcznego

Czy można dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z ewidencji?

Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2013 r., sygn. IBPBI/1/415-548/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Dokonywanie zapisów w pkpir

W przedstawiony we wniosku o interpretację stanie faktycznym podatnik prowadzi działalność lombardową polegającą na udzielaniu pożyczek pieniężnych. Zabezpieczeniem udzielonej pożyczki są rzeczy oddane w zastaw (biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota i srebra lub platerowane metalem szlachetnym - PKWiU 32.12.13.0). Podatnik zamierza rozszerzyć zakres świadczonych usług o usługi polegające na dokonywaniu skupu towarów z możliwością odstąpienia przez kontrahenta od umowy.

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Umowa jaka zawierana będzie z kontrahentami zawierać będzie postanowienia, zgodnie z którymi:

1. Podatnik nabywa prawo własności rzeczy w chwili podpisania umowy i zapłaty ceny za nabywaną rzecz,

2. Kontrahentowi przysługuje prawo odstąpienia od Umowy we wskazanym w niej terminie liczonym od daty jej zawarcia.

3. Podatnikowi przysługuje płatne z góry w dacie podpisania umowy wynagrodzenie za umożliwienie Kontrahentowi odstąpienia od umowy w terminie w niej wskazanym.

Obowiązek zgłoszenia pkpir

Jak udokumentować w pkpir zakup zużytych opon

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

Usługa polegająca na umożliwieniu kontrahentowi odstąpienia od umowy dokumentowana będzie paragonem fiskalnym, jak również podlegać będzie podatkowi od towarów i usług i opodatkowana będzie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Moment uzyskania przychodu rozpoznany będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zleca biuru rachunkowemu, co zostało zgłoszone naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego zgodnie z § 8 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Obrót wynikający ze świadczonych zgodnie z umową usług, ewidencjonowany będzie przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnik prowadzi ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy VAT, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134 i 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, tj. ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama