Czy trzeba przesłać do urzędu skarbowego kopię sporządzonego remanentu
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) – spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów podatnik ma obowiązek sporządzić w następujących sytuacjach:
REKLAMA
- na dzień 1 stycznia,
- na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
- w razie zmiany proporcji udziałów wspólników,
- w razie likwidacji działalności,
- gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie. Przepisy rozporządzenia określają dokładnie (§ 28 ust. 2 i 3) co powinien zawierać prawidłowo sporządzony spis z natury.
Stosownie do § 29 ust. 6 rozporządzenia – wyceny remanentu należy dokonać najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.
Spis z natury w każdym przypadku należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według poszczególnych rodzajów jego składników albo w jednej pozycji (sumie) pod warunkiem, że na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników.
Zestawienie to przechowuje się łącznie z księgą (§ 29 ust. 5 rozporządzenia).
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Jednakże należy podkreślić, że żaden przepis rozporządzenia dotyczący przeprowadzenia remanentu nie nakłada na podatnika obowiązku przesłania kopii sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego w jakiejkolwiek formie.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat