reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Ewidencja sprzedaży u podatników stosujących kasy fiskalne

Ewidencja sprzedaży u podatników stosujących kasy fiskalne

Podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w firmie indywidualnych gospodarstw rolnych zobowiązani są na mocy art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych).

Taką sytuacją są oni zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w par 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kpir. Natomiast dane dotyczące raportów miesięcznych mogą przenosić do kpir.

Brzmienie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT uzasadnia pogląd, że kasa rejestrująca służy wyłącznie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego konkretnego podatnika przez czas wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez tego podatnika. Nie służy wykonywaniu przez tego podatnika czynności podlegających opodatkowaniu.

Nie może służyć w dalszej kolejności innym podatnikom wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu. Nie stanowi towaru, który może być przedmiotem dostaw tego podatnika. Po zaprzestaniu przez podatnika wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu kasa rejestrująca nie staje się przedmiotem konsumpcji byłego podatnika podatku od towarów i usług. Nie staje się składnikiem majątku, który może być w jakikolwiek sposób wykorzystywany przez konsumenta (choćby przez zbycie).

Poddanie kasy rejestrującej reżimowi art. 111 ust. 1 - 9 ustawy o VAT stanowi wyłączenie jej z zakresu art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT. (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 czerwca 2009 r. I SA/Lu 116/2009

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama