reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usług?  Wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług. Stosowana też jest kasa fiskalna.

Zgodnie z § 19 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisy w księdze dotyczące m.in. przychodów ze sprzedaży usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur.

A w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, o ile nie jest prowadzona ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Natomiast podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, co ma miejsce w przedmiotowej sprawie, zapisów w księdze dokonują na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub ich miesięcznych zestawień, a wynika to z treści § 20 ust. 1 i 2 powołanego rozporządzenia.

Polecamy: serwis PIT

Ponadto należy stwierdzić, że ww. podatnicy nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, ale w takiej sytuacji są obowiązani do połączenia w sposób trwały oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur (§ 20 ust. 4 ww. rozporządzenia). 

Tak więc, jeżeli na poczet usług, które zostaną wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych pobierane są zaliczki udokumentowane wystawioną fakturą VAT, to zgodnie z cyt. wyżej przepisami, zaliczki te nie stają się przychodem w momencie ich pobrania. 

Polecamy: serwis VAT

Ewidencji podlegają zaś obroty wynikające z raportów dobowych pomniejszone o faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem podstawą zapisów w księdze będą wystawione zaliczkowe faktury VAT, gdyż wcześniej nie były one uwzględniane przy ewidencjonowaniu obrotu.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152, poz 1475 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama