Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z § 19 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisy w księdze dotyczące m.in. przychodów ze sprzedaży usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur.
REKLAMA
A w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, o ile nie jest prowadzona ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Natomiast podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, co ma miejsce w przedmiotowej sprawie, zapisów w księdze dokonują na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub ich miesięcznych zestawień, a wynika to z treści § 20 ust. 1 i 2 powołanego rozporządzenia.
Polecamy: serwis PIT
Ponadto należy stwierdzić, że ww. podatnicy nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, ale w takiej sytuacji są obowiązani do połączenia w sposób trwały oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur (§ 20 ust. 4 ww. rozporządzenia).
Tak więc, jeżeli na poczet usług, które zostaną wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych pobierane są zaliczki udokumentowane wystawioną fakturą VAT, to zgodnie z cyt. wyżej przepisami, zaliczki te nie stają się przychodem w momencie ich pobrania.
Polecamy: serwis VAT
Ewidencji podlegają zaś obroty wynikające z raportów dobowych pomniejszone o faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem podstawą zapisów w księdze będą wystawione zaliczkowe faktury VAT, gdyż wcześniej nie były one uwzględniane przy ewidencjonowaniu obrotu.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152, poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA