reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Ewidencja przychodów ze sprzedaży u podatnika zwolnionego z VAT

Ewidencja przychodów ze sprzedaży u podatnika zwolnionego z VAT

Podatnik nie jest Vat-owcem ze względu na wysokość obrotu. Prowadzi sprzedaż zarówno na rzecz przedsiębiorstw jak również osób fizycznych, jednak nie podlega obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej. Jak powinien dokumentować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?

Zgodnie z art. 87 par 1 ustawy ordynacja podatkowa, podatnik zobowiązany jest do wystawienia rachunku na żądanie kupującego lub usługobiorcy.

W związku z tym u podatników niepodlegających obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej , a dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej występuje tzw. sprzedaż nieudokumentowana.

W takich przypadkach podstawą zapisu w księdze przychodów i rozchodów jest dowód wewnętrzny, w którym w jednej kwocie należy wskazać wartość sprzedaży na dany dzień.

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Dotyczy to również np. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, która może wystawiać rachunki za wykonanie usługi spółce cywilnej, w której jest udziałowcem

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama