| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Firmowy rachunek bankowy - przychody i koszty w KPIR

Firmowy rachunek bankowy - przychody i koszty w KPIR

Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania osobnego konta do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego dla celów firmowych, to może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności te prowizje i transakcje bankowe, które dotyczyły firmy. Odrębne konto bankowe gwarantuje jednak przejrzystość dokonywanych transakcji, zarówno dla wygody samego przedsiębiorcy, jak i w przypadku kontroli z urzędu. Wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku bankowego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Prowizje bankowe

Dowody opłat bankowych i pocztowych są dowodami księgowymi zgodnie z § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wyciąg bankowy (na którym znajdują się prowizje pobrane przez bank) stanowi samodzielny dowód księgowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest on drukowany przez bank czy pobrany bezpośrednio z systemu bankowości elektronicznej.

Zgodnie z rozporządzeniem prowizje bankowe mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów i wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie numer 13 (pozostałe wydatki).

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Dzień wystawienia rachunku (faktury) bądź innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu uważany jest za dzień poniesienia kosztu. Innymi słowy, prowizje bankowe będą księgowane w dacie wystawienia wyciągu bankowego. W tej dacie w podatkowej księdze należy więc zsumować wszystkie prowizje pobrane przez bank.

Kredyt i odsetki

Odsetki płacone z tytułu kredytu zaciągniętego na potrzeby firmy mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu są też zapłacone prowizje z nimi związane, a także karne odsetki (opłacone) z tytułu na przykład nieopłacenia raty w terminie.

Do kosztów nie zalicza się jednak spłata części kapitałowej takiego kredytu/pożyczki (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi kredytów w walutach obcych, o czym mówi art. 23 ust. 1 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Ustawa o VAT 2014

Odsetki jako przychód

Odsetki naliczone przez bank (przychód) podlegają opodatkowaniu, tak jak inne przychody przedsiębiorcy. Należy ująć je w KPiR w kolumnie numer 8 (pozostałe przychody). Udokumentowanie stanowi oczywiście wyciąg bankowy, na którym widnieje kwota odsetek.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »