reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Przychody > Sprzedaż bez faktury i rachunku - księgowanie w KPIR

Sprzedaż bez faktury i rachunku - księgowanie w KPIR

Sprzedaż wyrobów, towarów i usług w sytuacjach, gdy przychód nie jest udokumentowany fakturami, to sprzedaż nieudokumentowana. Przedsiębiorca nie musi wystawiać faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, gdyż taki obowiązek występuje, jeśli zostanie zgłoszone żądanie.

Sposób księgowania sprzedaży nieudokumentowanej został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia  KPiR.

Zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług zamieszcza się w KPiR w przypadku sprzedaży bezrachunkowej – na podstawie dowodu wewnętrznego wystawionego na koniec dnia. Wartość tych przychodów za dany dzień wykazuje się w dowodzie wewnętrznym w jednej kwocie. Księgowania dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Do sporządzania dowodów wewnętrznych  są zobligowani ci przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży lub ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Jednak przychody nieudokumentowane można również księgować na podstawie ewidencji. Wówczas wpis w podatkowej księdze należy dokonać  ostatniego dnia miesiąca - w jednej pozycji, na podstawie danych z ewidencji, Należy to zrobić w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, ale nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca (za miesiąc poprzedni).

Poprawnie prowadzona ewidencja sprzedaży powinna zawierać takie dane, jak:

- liczbę porządkową wpisu,

- datę uzyskania przychodu ze sprzedaży bezrachunkowej oraz

- wartość tego przychodu.

Ryczałt ewidencjonowany w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadzie ryczałtu, zapisy w ewidencji przychodów należy dokonywać na podstawie dowodu wewnętrznego wystawianego na koniec dnia, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Wartość tych przychodów za ten dzień wykazuje się w jednej kwocie, z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisy powinny być dokonywane w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca (za miesiąc poprzedni).

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Sprzedaż nieudokumentowana, a kasa rejestrująca

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wyjątek stanowią osoby korzystające ze zwolnienia na podstawie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas).

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej nie dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność przy użyciu kas rejestrujących.

Zapisów w księdze dokonuje się na podstawie danych z raportów dobowych lub miesięcznych, które powinny być na bieżąco korygowane o ewentualne reklamacje, zwroty towarów i oczywiste pomyłki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama