Sprzedaż bez faktury i rachunku - księgowanie w KPIR
REKLAMA
REKLAMA
Sposób księgowania sprzedaży nieudokumentowanej został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR.
REKLAMA
Zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług zamieszcza się w KPiR w przypadku sprzedaży bezrachunkowej – na podstawie dowodu wewnętrznego wystawionego na koniec dnia. Wartość tych przychodów za dany dzień wykazuje się w dowodzie wewnętrznym w jednej kwocie. Księgowania dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Do sporządzania dowodów wewnętrznych są zobligowani ci przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży lub ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)
Jednak przychody nieudokumentowane można również księgować na podstawie ewidencji. Wówczas wpis w podatkowej księdze należy dokonać ostatniego dnia miesiąca - w jednej pozycji, na podstawie danych z ewidencji, Należy to zrobić w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, ale nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca (za miesiąc poprzedni).
Poprawnie prowadzona ewidencja sprzedaży powinna zawierać takie dane, jak:
- liczbę porządkową wpisu,
- datę uzyskania przychodu ze sprzedaży bezrachunkowej oraz
- wartość tego przychodu.
Ryczałt ewidencjonowany w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadzie ryczałtu, zapisy w ewidencji przychodów należy dokonywać na podstawie dowodu wewnętrznego wystawianego na koniec dnia, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Wartość tych przychodów za ten dzień wykazuje się w jednej kwocie, z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisy powinny być dokonywane w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca (za miesiąc poprzedni).
Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF
Sprzedaż nieudokumentowana, a kasa rejestrująca
Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wyjątek stanowią osoby korzystające ze zwolnienia na podstawie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas).
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej nie dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność przy użyciu kas rejestrujących.
Zapisów w księdze dokonuje się na podstawie danych z raportów dobowych lub miesięcznych, które powinny być na bieżąco korygowane o ewentualne reklamacje, zwroty towarów i oczywiste pomyłki.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat