REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT
Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie przychodów z tytułu dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie tworzy obowiązku uiszczenia od nich podatku od osób fizycznych, o ile przedmiotem samej umowy są działy specjalne produkcji rolnej, gospodarstwo rolne lub jego składniki. Dodatkowo z treści samej umowy musi wynikać zobowiązanie do wykorzystywania przedmiotu umowy do celów rolniczych.

Tak w wydanej przez siebie interpretacji z 18 marca 2014 r. uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Autopromocja

Dzierżawa części gospodarstwa rolnego

Wnioskodawca, który wystąpił z wnioskiem o dokonanie pisemnej interpretacji przepisu prawa podatkowego, posiada gospodarstwo rolne, za które – na podstawie ustawy o podatku rolnym -  opłaca podatek rolny. Równocześnie z prowadzeniem gospodarstwa prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą, od której - zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odprowadza podatek liniowy. W zakresie tej działalności jest także podatnikiem VAT. Jest on również objęty ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym w ZUS.

Podatnik, chcąc rozszerzyć swoją działalność o charakterze pozarolniczym, planuje wydzierżawienie przynależnej mu ziemi. Umowa zawarta między podatnikiem a dzierżawcą miałaby zobowiązywać dzierżawcę do wykorzystywania ziemi jedynie do celów rolniczych, niezwiązanych z działami specjalnymi produkcji rolnej i miałaby być podpisana na okres dłuższy niż rok.

W związku z zaistniałą sytuacją po stronie wnioskodawcy pojawiły się wątpliwości czy uzyskany z tytułu umowy dzierżawy przychód powinien zostać zaliczony do źródeł przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ wydający interpretację stwierdził, że w ten sposób osiągnięte przychody nie mieszczą się w katalogu źródeł przychodów przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1). Oznacza to, że przychody te nie są opodatkowane podatkiem od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie działalności rolniczej

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Z 2012r., poz. 361 z późniejszymi zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

 Wyczerpująca definicja działalności rolniczej znajduje się w tej samej ustawie i zgodnie z nią działalność rolnicza obejmuje działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowo-fermowego oraz hodowlę ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1. miesiąc - w przypadku roślin,

2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Zatem podstawowymi cechami działalności rolniczej jest uzyskiwanie produktów  pochodzących z uprawy, chowu lub hodowli w stanie nieprzetworzonym. Wszelkie inne przychody związane z działalnością rolniczą, czy też przy jej prowadzeniu powstające – nie stanowią przychodów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Opodatkowane z tytułu PIT źródła przychodów

Co ważne, artykuł 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wylicza wszystkie źródła przychodów podlegających z jego tytułu opodatkowaniu, zaliczając do nich najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Jak więc widać, źródłem przychodów w rozumieniu tego przepisu nie jest dzierżawa gospodarstwa lub jego składników na cele rolnicze.


Gospodarstwo rolne a podatek rolny

Ustawa o podatku PIT nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego, a jedynie odesłanie do definicji zawartej w ustawie o podatku rolnym. Zgodnie z ów ustawą za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym Dz. U. z 2013 r., poz. 1381).

Godnym uwagi jest to, że podatkiem rolnym mogą być objęte również grunty, które nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego. Bowiem w myśl art. 1 opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Taki stan prawny powoduje, że przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie podlega obowiązkowi uiszczenia od niego PIT, o ile przedmiotem najmu, dzierżawy (czy też innych umów wymienionych w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) są działy specjalne produkcji rolnej albo gospodarstwo rolne lub jego składniki i przedmiot ten musi być w wyniku zawartej umowy wykorzystywany na cele rolnicze.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18. marca 2014 r. (ITPB1/415-1309/13/AK)

Opracowała Magda Dubiel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA