reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Uzyskanie przychodów z tytułu dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie tworzy obowiązku uiszczenia od nich podatku od osób fizycznych, o ile przedmiotem samej umowy są działy specjalne produkcji rolnej, gospodarstwo rolne lub jego składniki. Dodatkowo z treści samej umowy musi wynikać zobowiązanie do wykorzystywania przedmiotu umowy do celów rolniczych.

Tak w wydanej przez siebie interpretacji z 18 marca 2014 r. uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Dzierżawa części gospodarstwa rolnego

Wnioskodawca, który wystąpił z wnioskiem o dokonanie pisemnej interpretacji przepisu prawa podatkowego, posiada gospodarstwo rolne, za które – na podstawie ustawy o podatku rolnym -  opłaca podatek rolny. Równocześnie z prowadzeniem gospodarstwa prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą, od której - zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odprowadza podatek liniowy. W zakresie tej działalności jest także podatnikiem VAT. Jest on również objęty ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym w ZUS.

Podatnik, chcąc rozszerzyć swoją działalność o charakterze pozarolniczym, planuje wydzierżawienie przynależnej mu ziemi. Umowa zawarta między podatnikiem a dzierżawcą miałaby zobowiązywać dzierżawcę do wykorzystywania ziemi jedynie do celów rolniczych, niezwiązanych z działami specjalnymi produkcji rolnej i miałaby być podpisana na okres dłuższy niż rok.

W związku z zaistniałą sytuacją po stronie wnioskodawcy pojawiły się wątpliwości czy uzyskany z tytułu umowy dzierżawy przychód powinien zostać zaliczony do źródeł przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ wydający interpretację stwierdził, że w ten sposób osiągnięte przychody nie mieszczą się w katalogu źródeł przychodów przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1). Oznacza to, że przychody te nie są opodatkowane podatkiem od osób fizycznych.

Opodatkowanie działalności rolniczej

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Z 2012r., poz. 361 z późniejszymi zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

 Wyczerpująca definicja działalności rolniczej znajduje się w tej samej ustawie i zgodnie z nią działalność rolnicza obejmuje działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowo-fermowego oraz hodowlę ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1. miesiąc - w przypadku roślin,

2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Zatem podstawowymi cechami działalności rolniczej jest uzyskiwanie produktów  pochodzących z uprawy, chowu lub hodowli w stanie nieprzetworzonym. Wszelkie inne przychody związane z działalnością rolniczą, czy też przy jej prowadzeniu powstające – nie stanowią przychodów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Opodatkowane z tytułu PIT źródła przychodów

Co ważne, artykuł 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wylicza wszystkie źródła przychodów podlegających z jego tytułu opodatkowaniu, zaliczając do nich najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Jak więc widać, źródłem przychodów w rozumieniu tego przepisu nie jest dzierżawa gospodarstwa lub jego składników na cele rolnicze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama