REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT
Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

REKLAMA

REKLAMA

Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Sprzedaż waluty bitcoin i wirtualnych przedmiotów z gier internetowych - pytanie podatnika

Mam pytanie dotyczące opodatkowania dochodów ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów w grach sieciowych. Rozumiem, że uzyskanie przysporzenia w realnym pieniądzu podlega PIT. Chciałbym jednak się upewnić, czy taki dochód w zeznaniu należy wykazać w rubryce dotyczącej „innych źródeł”, czy też praw majątkowych?

REKLAMA

Autopromocja

Znalezione przeze mnie interpretacje wydawane w imieniu Ministerstwa Finansów wskazują, że chodzi o „inne źródła”. Rozumiem też, że jeśli podatnik świadczy takie usługi zawodowo to będzie to dochód z działalności gospodarczej (gdzie kosztem będą ewentualne wydatki związane  z nabyciem takich wirtualnych przedmiotów).  Ponadto rozumiem, że dalej aktualne są informacje, że aparat podatkowy śledzi transakcje sprzedaży takich wirtualnych przedmiotów, ale nie traktuje ich jako potencjalnie „bardzo ryzykownych”? Jeśli chodzi o VAT to jak rozumiem podatnik, który świadczył będzie taką sprzedaż częstotliwie i spełni wymogi związane z byciem podatnikiem VAT powinien zapłacić podstawową stawkę podatku
23 proc.

Ponadto ze znalezionych przeze mnie interpretacji MF wynika, że  podatnik rozliczający się ryczałtowo zapłaci co do zasady podatek według stawki 3 proc., gdyż jest to działalność usługowa w zakresie handlu?

Jeśli chodzi o sprzedaż wirtualnej waluty takiej jak „bitcoin” – analogicznie będzie to przychód z „innych źródeł” lub działalności gospodarczej. Podlegać będzie VAT według stawki podstawowej (znalazłem interpretacje MF, że nie można takiej sprzedaży traktować jako zwolnionej z daniny usługi pośrednictwa finansowego) Dla ryczałtowca będzie to analogicznie działalność usługowa w zakresie handlu opodatkowana stawką 3 proc.?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Departament Podatków Dochodowych (odpowiedź w zakresie opodatkowania PIT):

Na wstępie zauważyć należy, iż dla celów określenia źródła przychodów z tzw. „sprzedaży wirtualnych przedmiotów” każdy przypadek należy poddać osobnej analizie i ocenie.

REKLAMA

W przypadku, gdy czynność odpłatnego zbycia jest przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a przedmiot sprzedaży będzie stanowił prawo majątkowe, wówczas przychód z takiej sprzedaży zaliczany będzie do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 961 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT”, czyli do praw majątkowych.

Natomiast w sytuacji, gdy w konkretnym przypadku nie można przychodu ze zbycia wirtualnego przedmiotu zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych – wówczas, o ile przychód wynika z czynności, które mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, powinien zostać zakwalifikowany do źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT – innych źródeł.

Z kolei „wymianę BitCoin” na walutę należy traktować jako odpłatne zbycie praw majątkowych. Przychód z „wymiany BitCoin” na walutę (krajową lub zagraniczną) zaliczany jest zatem do źródła prawa majątkowe, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jeżeli taka sprzedaż wirtualnych przedmiotów lub „wymiana BitCoin” odbywa się w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ustawy PIT i nie zachodzą przesłanki z art. 5b ust. 1 ustawy PIT (m.in. prowadzona jest we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły), uzyskiwany przychód z tego tytułu zaliczany jest do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku, gdy przychody ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów lub wymiany BitCoin uzyskiwane są w ramach wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnik może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli sprzedaż spełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu, określonej w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), tj następuje sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników, wówczas ryczałt wynosi 3 % (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ww. ustawy).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Departament Podatku od Towarów i Usług (odpowiedź w zakresie opodatkowania VAT):

Zagadnienie obrotu wirtualnymi przedmiotami wykorzystywanymi w grach sieciowych nie zostało opisane w sposób szczegółowy, zatem możliwe jest odniesienie się w sposób ogólny do sprawy.

Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy), natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), w tym m.in. świadczenie usług elektronicznych, przez które rozumie się, w myśl art. 2 pkt 26 ww. ustawy, usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE)nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.).

Transakcje zawierane między graczami wewnątrz wirtualnych światów nie podlegają co do zasady opodatkowaniu VAT. Natomiast wirtualne transakcje (np. sprzedaż wirtualnych przedmiotów) rozliczane w „realnym pieniądzu” mogą zostać uznane za usługi, w szczególności za usługi elektroniczne w świetle art. 7 ww. rozporządzenia. Świadczenie takich usług przez podmiot spełniający przesłanki do uznania go za podatnika VAT (wykonującego działalność gospodarczą) w zamian za wynagrodzenie będzie mieściło sięw dyspozycji przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy definiującego odpłatne świadczenie usługi, a co za tym idzie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych


W tym kontekście istotne znaczenie mają przepisy zawarte w Rozdziale 3 Dział V ww. ustawy regulujące miejsce opodatkowania - w zależności bowiem od statusu nabywcy (czy jest on podatnikiem tego podatku, czy nie jest podatnikiem), jego siedziby (stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu) oraz siedziby (ew. stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu) usługodawcy określa się miejsce opodatkowania tych czynności. A zatem w zależności od konkretnego stanu faktycznego mogą wystąpić przypadki, że przedmiotowe transakcje będą opodatkowane w Polsce.

Jednocześnie Departament PT informuje, że usługi elektroniczne opodatkowane są stawką podstawową VAT, która w Polsce w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23%.

Odnosząc się natomiast do zawartej w ww. wystąpieniu dziennikarza informacji o wydanej przez Ministra Finansów interpretacji, w której sprzedaż wirtualnej waluty „bitcoin” uznana została za czynność podlegającą opodatkowaniu stawką podstawową VAT należy zauważyć, że interpretacje wydane są w indywidualnej sprawie i dotyczą konkretnego stanu faktycznego.

W związku z tym nie należy uogólniać i traktować zawartej w nich interpretacji przepisów prawa podatkowego, z uwagi na różnorodność potencjalnych scenariuszy transakcji gospodarczych, jako ogólnej wykładni mającej zastosowanie do wszystkich transakcji z użyciem wirtualnej waluty. Z uwagi na brak w zapytaniu dziennikarza szczegółowych informacji dotyczących charakteru i okoliczności transakcji sprzedaży wirtualnej waluty „bitcoin”, nie jest możliwe dokonanie kwalifikacji podatkowej przedmiotowej czynności.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA