REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata za przewlekłe postępowanie sądowe zwolniona z PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Rekompensata za przewlekłe postępowanie sądowe zwolniona z PIT
Rekompensata za przewlekłe postępowanie sądowe zwolniona z PIT

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe przyznają, że kwota zasądzona przez sąd w związku z przewlekłością postępowania sądowego jest zwolniona z PIT ze względu na fakt, że ma ona charakter zadośćuczynienia.

Pojęcie „suma pieniężna” jest charakterystyczne dla ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Charakter wypłaconego świadczenia na mocy przedmiotowej ustawy zbliżony jest właśnie do zadośćuczynienia. Zatem wypłacona podatnikowi kwota zasądzona przez sąd zwolniona jest z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.

Autopromocja

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 września 2013 r., sygn. IPPB4/415-547/11/13-10/S/SP.

Sprawa dotyczyła podatnika, który otrzymał odszkodowanie zasądzone wyrokiem sądu okręgowego z tytułu przewlekłości postępowania w sprawie cywilnej. Podatnik wystąpił do

Dyrektora Izby Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytał, czy przedmiotowa kwota podlega zwolnieniu z PIT.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że otrzymane przez niego odszkodowanie podlega zwolnieniu z opodatkowania PIT. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 3b ustawy o PIT, zwolnieniu z podatku podlegają m.in. odszkodowania lub zadośćuczynienia przyznane na podstawie wyroku sądowego lub ugody. W opinii podatnika otrzymana przez niego kwota stanowi właśnie zadośćuczynienie zwolnione z podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji stwierdził, że zasądzona kwota podlega opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, jako przychód z innych źródeł, bowiem nie stanowi odszkodowania ani zadośćuczynienia określonego w powołanym przez podatnika przepisie.

Podatnik nie zgodził się z tym stanowiskiem i po wyczerpaniu toku instancyjnego złożył skargę do WSA, który ją uwzględnił.  

Odszkodowania zwolnione z PIT

Czy zadośćuczynienie za przewlekłość postępowania podlega opodatkowaniu

Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

W opinii sądu o statusie otrzymanej przez spółkę kwoty świadczy nie jej nazwa, lecz rzeczywisty charakter, tytuł prawny oraz cel, jakiemu służy. Świadczenie pieniężne uzyskane przez podatnika ma przede wszystkim zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i moralne związane z przewlekłością postępowania sądowego oraz z naruszeniem prawa do rozpoznania sprawy sądowej bez zbędnej zwłoki. Zatem kwota ta, poza funkcją represyjną i prewencyjną, ma też znaczenie kompensacyjne.

Na tle powyższego sąd uznał, że otrzymana przez podatnika suma pieniężna pełni rolę takiego zadośćuczynienia i tym samym jest zwolniona z podatku.

W związku z tym, sąd uchylił zaskarżoną interpretację i stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości.

Mając na względzie przytoczone orzeczenie, Dyrektor Izby Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której uznał, iż stanowisko podatnika za prawidłowe.

Wybór przepisów:

Ustawa o PIT

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:

3b) inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono;

Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA