reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez rodziców nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie pozwoli zatem skorzystać ze zwolnienia podatkowego w PIT w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej sygn. IPTPB2/415-670/13-4/JR z dnia 24.01.2014 r. zakwestionował możliwość uznania za wydatek na cele mieszkaniowe, spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego przez rodziców.

Interpretacja podatkowa dotyczyła następującego stanu faktycznego: Wnioskodawca chcąc skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przeznaczył środki uzyskane ze zbycia części nieruchomości otrzymanej w spadku, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez jego rodziców na zakup mieszkania które obecnie stanowi jego własność.

Przypomnijmy, iż odpłatne zbycie nieruchomości dokonane w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodu. Dochód uzyskany z tego rodzaju transakcji, jest co do zasady opodatkowany 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Ustawodawca przewidział wyjątek od powyższej zasady (zwolnienie podatkowe) w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie podlegają opodatkowaniu „dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, użytkowanie wieczyste), w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe”.

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Faktury i fakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Cele mieszkaniowe, które uprawniają podatnika do uzyskania zwolnienia, zostały wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, np.  spłata kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

Organ podatkowy zakwestionował wydatek wnioskodawcy stwierdzając, iż nie wypełnia on dyspozycji zawartej w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a). Zgodnie z treścią w/w artykułu spłata kredytu może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe jedynie w sytuacji, gdy zaciągnął go podatnik, który domaga się zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Ponieważ wykładni przepisów regulujących zwolnień przedmiotowych należy dokonywać w sposób ścisły, spłata kredytu w myśl art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) nie może dotyczyć zobowiązań zaciągniętych przez osoby trzecie, niezależnie od faktu, czy podatnik ubiegający się o zwolnienie jest dłużnikiem rzeczowym, tj. właścicielem mieszkania obciążonego tym kredytem.

Zdaniem organu podatkowego art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o PIT dotyczy jedynie tych podatników, którzy zaciągnęli kredyt na nabycie, czy remont nieruchomości, a następnie spłacili go ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama