| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez rodziców nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie pozwoli zatem skorzystać ze zwolnienia podatkowego w PIT w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej sygn. IPTPB2/415-670/13-4/JR z dnia 24.01.2014 r. zakwestionował możliwość uznania za wydatek na cele mieszkaniowe, spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego przez rodziców.

Interpretacja podatkowa dotyczyła następującego stanu faktycznego: Wnioskodawca chcąc skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przeznaczył środki uzyskane ze zbycia części nieruchomości otrzymanej w spadku, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez jego rodziców na zakup mieszkania które obecnie stanowi jego własność.

Przypomnijmy, iż odpłatne zbycie nieruchomości dokonane w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodu. Dochód uzyskany z tego rodzaju transakcji, jest co do zasady opodatkowany 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Ustawodawca przewidział wyjątek od powyższej zasady (zwolnienie podatkowe) w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie podlegają opodatkowaniu „dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, użytkowanie wieczyste), w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe”.

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Faktury i fakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Cele mieszkaniowe, które uprawniają podatnika do uzyskania zwolnienia, zostały wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, np.  spłata kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

Organ podatkowy zakwestionował wydatek wnioskodawcy stwierdzając, iż nie wypełnia on dyspozycji zawartej w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a). Zgodnie z treścią w/w artykułu spłata kredytu może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe jedynie w sytuacji, gdy zaciągnął go podatnik, który domaga się zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Ponieważ wykładni przepisów regulujących zwolnień przedmiotowych należy dokonywać w sposób ścisły, spłata kredytu w myśl art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) nie może dotyczyć zobowiązań zaciągniętych przez osoby trzecie, niezależnie od faktu, czy podatnik ubiegający się o zwolnienie jest dłużnikiem rzeczowym, tj. właścicielem mieszkania obciążonego tym kredytem.

Zdaniem organu podatkowego art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o PIT dotyczy jedynie tych podatników, którzy zaciągnęli kredyt na nabycie, czy remont nieruchomości, a następnie spłacili go ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »