reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak rozliczyć w kpir nabywane materiały budowlane

Jak rozliczyć w kpir nabywane materiały budowlane

Pytanie: Podatnik materiały budowlane nabywa na firmę i zalicza w koszty uzyskania przychodu. Jak powinien ewidencjonować zakupy w kpir?

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy zaewidencjonować zakup gruntu, który stanowi później część składową sprzedanego produktu oraz zakup materiałów budowlanych udokumentowanych fakturami wystawionymi na firmę.

Natomiast w kolumnie 11 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy wpisywać pozostałe koszty związane z zakupem gruntów m.in. opłaty notarialne, opłaty sądowe i inne.

Przeczytaj także: Zakup gruntów w pkpir

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów Podatnicy są obowiązani na koniec każdego roku podatkowego sporządzić i wpisać do księgi spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych, pomocniczych, półwyrobów i produkcji w toku, wyrobów gotowych braków i odpadów. Materiały i towary handlowe objęte spisem z natury winny być zgodnie z § 29 ust. 1 rozporządzenia kpir wycenione w cenach zakupu lub nabycia, lub wg kosztów wytworzenia budowy niezakończonej.

Polecamy serwis: Koszty

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki jakim powinna odpowiadać, szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 z zm.).
Postanowienie Urzędu Skarbowego w Żninie z dnia 31 marca 2006 r. PDOF-415-5/06

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama