Dokumentowanie premii pieniężnej w księdze przychodów i rozchodów
REKLAMA
REKLAMA
Zasady dokumentowania dokonywanych operacji gospodarczych zostały w sposób szczegółowy określone w § 12 i 13 oraz § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
REKLAMA
Stosownie do § 12 ust. 3 pkt 1 wzmiankowanego rozporządzenia podstawowymi dowodami księgowymi są faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące.
W świetle § 12 ust. 3 pkt 2 i § 13 pkt 2 dowodami księgowymi mogą być również noty księgowe, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy dokumentu lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji, z tym że jeżeli data operacji odpowiada dacie wystawienia dowodu wystarczy podanie jednej daty,
b) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymieniony w jednostkach naturalnych,
c) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych oraz oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
W przedstawionej sytuacji, gdy wypłacana premia pieniężna stanowi koszt uzyskania przychodu, dowodem księgowym, będącym podstawą jej ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest nota księgowa.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat