reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Czy wydatki na opłaty za przejazdy autostradą są kosztem uzyskania przychodów

Czy wydatki na opłaty za przejazdy autostradą są kosztem uzyskania przychodów

W związku z rozwijającą się infrastrukturą drogową prowadzący działalność w formie np. przedsiębiorstwa transportowego dokonują coraz częściej opłat za przejazdy autostradą. O wiele większą skalę osiągają te opłaty jeżeli przedsiębiorca przewozi towary również poza granicami kraju. Pojawia się pytanie czy opłaty takie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a ponadto czy dowodem do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być zestawienie opłat za autostrady.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Biorąc pod uwagę charakter prowadzonej działalności jaką jest firma transportowa, z całą pewnością można stwierdzić, że ponoszone opłaty za przejazdy autostradami są związane z prowadzoną działalnością, tym samym spełniają przesłanki z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, co oznacza że można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) jasno określa w § 13 pkt 5, że za dowody księgowe, które stanowią podstawę zapisów w księdze, uważa się również inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej następujące dane:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
– oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

W myśl § 12 ust. 4 rozporządzenia dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała. Jeżeli dowód księgowy wystawiony jest w walucie obcej, podatnik zobowiązany jest przeliczyć walutę obcą na złote, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

W związku z tym jeśli posiadane przez podatnika zestawienia opłat za autostrady spełniają określone w rozporządzeniu wymagania, to stanowić będą dowody księgowe a tym samym mogą być podstawą wpisu poniesionych wydatków do prowadzonej księgi przychodów i rozchodów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama