Zakup gruntów w pkpir
REKLAMA
REKLAMA
Towar charakteryzuje zamiar nabycia go w celu dalszej odprzedaży. Pana transakcja spełnia tą definicję. Grunty należy więc uznać za towar handlowy.
REKLAMA
Podlegają one ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10. Jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik zakupił grunty nie osiągnął przychodu z ich zbycia, jest zobowiązany do ujęcia wartości gruntów w spisie z natury na koniec roku.
Wynika to z § 27 rozporządzenia o pkpir. Przepis ten zobowiązuje podatników do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień:
• 1 stycznia na koniec każdego roku podatkowego,
• rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
• a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Istotny jest też § 29 ust. 1 rozporządzenia o pkpir. Na tej podstawie podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu.
Jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
Polecamy: serwis VAT
Polecamy: serwis Koszty
Z kolei art. 24 ust. 2 ustawy o PIT stanowi, że u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania:
- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Wartość gruntu objęta remanentem, wyłączona zostanie z kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym nie osiągnięto przychodu z tytułu jego sprzedaży.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat