| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Dokument WZ w księdze przychodów i rozchodów

Dokument WZ w księdze przychodów i rozchodów

Jak udokumentować sytuację, kiedy to sprzedając klientowi usługę remontowo-budowlaną (np. wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej w budynku mieszkalnym), wszelkie użyte do tego materiały jak: okna, pianki montażowe, listwy, itp. na fakturze zostaną ujęte jako element usługi. Czy na zużyte do wykonania prac remontowo-budowlanych materiały należy wystawiać dokument WZ?

Sposób dokumentowania wydawanych z magazynu towarów, materiałów leży w gestii podatnika i powinien wynikać z obowiązujących w firmie zasad dotyczących gospodarki magazynowej.

Polecamy serwis: Księgowość

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in.:

  •  faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Zatem w przypadku wykonania usługi remontowo-budowlanej np. wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej w budynku mieszkalnym z materiałów zakupionych , należność wynikająca z wystawionej faktury obejmować będzie także wartość zużytych do wykonania tejże usługi materiałów.

Przeczytaj też: Jak przygotować spis z natury

W spisie z natury (inwentaryzacji) podatnik wykazuje m.in. szczegółowo określone towary, materiały (surowce) podstawowe, pomocnicze oraz ich ilość stwierdzoną w czasie spisu i cenę za jednostkę miary.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK