| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

PCC

Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 04.09.2007

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Wszystko o pożyczkach

Aktualizacja: 21.08.2007

Ogólnoprawny charakter i wymogi umowy pożyczki regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Z kolei jej podatkowe skutki określa przede wszystkim ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. W mniejszym stopniu problematyka pożyczek wkracza w zakres podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług. W tym artykule przedstawiamy podatkowe skutki umów pożyczek oraz zasady ich ewidencjonowania. »

Nabycie nieruchomości przez gminę a podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 31.07.2007

Nasza gmina zamierza nabyć do mieszkaniowego zasobu gminy udziały w zabudowanych nieruchomościach gruntowych obejmujące lokale mieszkalne. Lokale te stanowią obecnie własność spółki z o.o. X i są zajęte przez najemców. Czy czynność ta jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Czy od zagranicznych wierzytelności płacić podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 31.07.2007

W 2006 roku spółka nabywała wierzytelności od kontrahenta z Unii Europejskiej, a następnie odsprzedawała je na terenie Polski. Od nabycia tych wierzytelności jako usługi finansowej odprowadzała VAT. Według spółki od zakupu wierzytelności nie należało odprowadzać natomiast podatku od czynności cywilnoprawnych. Odmiennego zdania był naczelnik urzędu skarbowego, uznając, że do świadczenia usługi finansowej dochodzi nie w momencie nabycia wierzytelności, ale w momencie jej zbycia. W konsekwencji wierzytelność nabywaną od kontrahenta zagranicznego nakazał opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy urząd ma rację? O interpretację przepisów poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz eksperta podatkowego z Deloitte. »

Czy od wpisu na hipotekę trzeba płacić podatek dochodowy

Aktualizacja: 31.07.2007

Czy wierzyciel, wpisując się na hipotekę dłużnika, powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości wpisu? »

Czy od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości należy zapłacić pcc

Aktualizacja: 31.07.2007

Kupujemy nieruchomość - prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek. Jednak w związku z tym, że Prezydent Miasta X ma prawo pierwokupu, notariusz poinformował nas, iż zostanie podpisany akt notarialny dotyczący warunkowej sprzedaży nieruchomości. Mamy wpłacić zadatek w wysokości 1/3 wartości nieruchomości. Czy zapłacimy od tej umowy podatek od czynności cywilnoprawnych? »

Czy pożyczki udzielane przez podatnika VAT na działalność gospodarczą podlegają pcc

Aktualizacja: 31.07.2007

Fundacja świadczy usługi finansowe dla przedsiębiorstw, udzielając pożyczek na działalność gospodarczą. Fundacja jest podatnikiem VAT. Czy udzielane pożyczki podlegają opodatkowaniu pcc? »

Kiedy kupujący złom są podatnikami pcc

Aktualizacja: 31.07.2007

Proszę o wyjaśnienie art. 2 ustawy o pcc, w sytuacji gdy przedmiotem transakcji są zakupy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Przeprowadzamy transakcje zakupu złomu. Jeśli dotyczą one podmiotów będących podatnikami VAT lub zwolnionych z VAT, to nie płacimy pcc. Jeśli zakup złomu jest od osób nieprowadzących działalności i podmiotów zwolnionych z VAT, podatku również nie naliczamy, nawet jeżeli transakcja jest wartości powyżej 1000 zł (korzystając w tym przypadku ze zwolnienia z art. 2). Czy postępujemy prawidłowo? »

Jakie są skutki zakupu, a następnie zwrotu przedmiotu podlegającego pcc

Aktualizacja: 17.07.2007

Kupiłem na aukcji internetowej monetę o wartości przekraczającej 1000 zł. Czy od tego zakupu powinienem zapłacić pcc? Jak postąpić, gdy zwrócę zakupioną monetę, jeśli nie spełni moich oczekiwań? Jak udokumentować takie „cofnięcie transakcji”? »

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Aktualizacja: 16.07.2007

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane? »

Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 12.05.2010

Przysądzenie własności nieruchomości (lub jej części) w drodze licytacji (egzekucji) sądowej na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. - Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 23 listopada 2006 r., nr DM/436-8/06/int-HB »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »