Fiskus może podwyższyć cenę sprzedaży
02 mar 2009
Podatnik, który sprzeda nieruchomość za kwotę odbiegającą od ceny rynkowej, nie uniknie podatku. Fiskus może go naliczyć na podstawie opinii biegłego o wartości rynkowej rzeczy.
Kiedy zapłacony pcc podlega zwrotowi
10 lis 2008
Zawarliśmy umowę spółki z o.o. i złożyliśmy deklarację PCC-1. Spółka nie podjęła działalności. Nie została zarejestrowana. Umowa została zerwana. Czy można odzyskać zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?
Czy cash pooling podlega PCC
02 wrz 2008
Czy czynności wykonywane w ramach systemu cash pooling prowadzonego przez bank podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Pożyczka udzielona poza Polską nie podlega PCC
29 sie 2008
Udzielenie pożyczki polskiemu podatnikowi przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poza krajem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Czy umowa pożyczki zawarta przez podmiot powiązany podlega PCC
23 lip 2008
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki zawarta przez podmiot powiązany - spółkę polską na rzecz spółki-matki, mającej siedzibę w Czechach - jeżeli umowa ta podpisana została za granicą i tam też znajduje się przedmiot tej umowy. Pożyczkodawca (spółka polska) jest udziałowcem (akcjonariuszem) pożyczkobiorcy (spółki czeskiej), pożyczka dokonywana jest między spółkami kapitałowymi, a ośrodek zarządzania spółki czeskiej znajduje się w Czechach. O rozwiązanie tego problemu poprosiliśmy Izbę Skarbową w Poznaniu oraz Andrzeja Paczuskiego z KPT Podatki.
Opłata podatku od służebności gruntowych
27 cze 2008
Ustanowienie prawa służebności gruntowych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych lub podatkowi od spadków i darowizn.
Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC
10 cze 2008
Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej zawarta przez podatników VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Udzielanie pożyczek z ZFŚS
04 kwi 2008
Moje pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych z ZFŚS. Czytałam, że pożyczki udzielane w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe nie podlegają VAT. Odsetki od pożyczek oraz odsetki naliczane przez bank zasilają konto funduszu, a więc nie są wynagrodzeniem pracodawcy. Czy w tej sytuacji pożyczki udzielane w ramach ZFŚS podlegają PCC?
Czy od umowy przedwstępnej płaci się podatek
19 mar 2008
Czy samo zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości oraz umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych?
Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC
17 mar 2008
Kupiłem dwa miesiące temu samochód osobowy, ale w umowie nie jest napisane, kto ma odprowadzić podatek za niego w wysokości 2 proc. Kto w takim wypadku płaci podatek kupujący czy sprzedający. Czy za opóźnienie z zapłatą grożą jakieś kary?
Czy zmiana dłużnika pożyczki powoduje obowiązek w pcc
27 lut 2008
Spółka A w wyniku wydzielenia się ze spółki B otrzymała od niej część pożyczki udzielonej jej (spółce B) przez jedynego udziałowca - podmiot zagraniczny. Umowa pożyczki ze spółką B i jedynym udziałowcem została zawarta w 1998 r. i nie podlegała wówczas pcc. Spółki A i B są spółkami z o.o. i wykonują działalność w Polsce. Czy zmiana dłużnika pożyczki powoduje obowiązek w pcc?
Czy przekształcenie spółki cywilnej w jawną podlega pcc
17 sty 2008
Jesteśmy spółką cywilną prowadzącą pełną księgowość. W związku z przekroczeniem równowartości kwoty 800 000 euro w 2006 r. i w 2007 r. mamy obowiązek w 2008 r. przekształcenia się w spółkę jawną. Czy należy sporządzić nową umowę spółki? Jeżeli tak, to czy jest ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak się go nalicza?
Czy zakup środka trwałego od osoby fizycznej podlega pcc
06 gru 2007
Spółka z o.o. zakupiła środek trwały od osoby fizycznej. Czy spółka taką transakcję powinna opodatkować pcc?
Opodatkowanie handlu wierzytelnościami
30 lis 2007
Spółka prowadzi działalność, w ramach której nabywa wierzytelności w celu ich dalszej odsprzedaży. Czy w przypadku nabycia wierzytelności w ramach obrotu gospodarczego należy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Pożyczka dla rodziny nie zawsze opodatkowana
21 lis 2007
W przypadku niespełnienia warunków do całkowitego zwolnienia dla pożyczki udzielanej między osobami najbliższymi, podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić od nadwyżki kwoty wolnej od podatku.
Ustalenie wartości dla potrzeb PCC
31 paź 2007
Udało mi się nabyć samochód osobowy po bardzo okazyjnej cenie. Dowiedziałem się, że od tej transakcji powinienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy istnieją jakieś zasady określania podstawy opodatkowania, czy wystarczy wpisać w deklaracji cenę z umowy?
VAT albo PCC od zakupu mieszkania
22 paź 2007
Niedługo podpisuję akt notarialny nabycia nowego mieszkania. Kwota transakcji jest duża. Nie wiem, czy będę musiała oprócz taksy notarialnej zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Czy wniesienie samochodu aportem przez wspólnika do spółki jawnej powoduje obowiązek zapłaty pcc
10 paź 2007
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Zamierzam wnieść do spółki w formie wkładu niepieniężnego (aportu) samochód osobowy. Jakie będą tego skutki podatkowe? Czy podwyższy on kapitał spółki? Czy to wprowadzenie powoduje obowiązek zapłaty pcc?
Czy pożyczki udzielane przez podatnika VAT na działalność gospodarczą podlegają pcc
05 paź 2007
Fundacja świadczy usługi finansowe dla przedsiębiorstw, udzielając pożyczek na działalność gospodarczą. Fundacja jest podatnikiem VAT. Czy udzielane pożyczki podlegają opodatkowaniu pcc?
Czy błędna wycena nieruchomości skutkuje dopłatą podatku
01 paź 2007
Dwa miesiące temu kupiłem nieruchomość rolno-rekreacyjną, w skład której wchodzą trzy działki. Zapłaciłem wszystkie opłaty razem z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ chciałem, żeby urząd skarbowy ustosunkował się do wartości zakupionej nieruchomości, złożyłem prośbę o wycenę i sprawdzenie należnego podatku. Urząd stwierdził, że w przypadku jednej działki podwyższa wartość rynkową - zapłaciłem więc podatek należny od podwyższonej sumy. Problem w tym, że urzędnik źle naliczył podatek. Czy z powodu błędu urzędnika muszę dopłacić tę kwotę?
Czy agio jest dla spółki przychodem
14 wrz 2007
Jako spółka z o.o. planujemy dokonanie podwyższenia swojego kapitału. Spowoduje to powstanie tzw. agio, czyli nadwyżki, która w całości zostanie przekazana na fundusz zapasowy. Czy kwota nadwyżki ponad nominalną wartość udziałów przelana na kapitał zapasowy stanowi przychód naszej spółki? Czy agio będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu
05 wrz 2007
Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Wszystko o pożyczkach
20 sie 2007
Ogólnoprawny charakter i wymogi umowy pożyczki regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Z kolei jej podatkowe skutki określa przede wszystkim ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. W mniejszym stopniu problematyka pożyczek wkracza w zakres podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług. W tym artykule przedstawiamy podatkowe skutki umów pożyczek oraz zasady ich ewidencjonowania.
Nabycie nieruchomości przez gminę a podatek od czynności cywilnoprawnych
31 lip 2007
Nasza gmina zamierza nabyć do mieszkaniowego zasobu gminy udziały w zabudowanych nieruchomościach gruntowych obejmujące lokale mieszkalne. Lokale te stanowią obecnie własność spółki z o.o. X i są zajęte przez najemców. Czy czynność ta jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Czy od zagranicznych wierzytelności płacić podatek od czynności cywilnoprawnych
30 lip 2007
W 2006 roku spółka nabywała wierzytelności od kontrahenta z Unii Europejskiej, a następnie odsprzedawała je na terenie Polski. Od nabycia tych wierzytelności jako usługi finansowej odprowadzała VAT. Według spółki od zakupu wierzytelności nie należało odprowadzać natomiast podatku od czynności cywilnoprawnych. Odmiennego zdania był naczelnik urzędu skarbowego, uznając, że do świadczenia usługi finansowej dochodzi nie w momencie nabycia wierzytelności, ale w momencie jej zbycia. W konsekwencji wierzytelność nabywaną od kontrahenta zagranicznego nakazał opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy urząd ma rację? O interpretację przepisów poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz eksperta podatkowego z Deloitte.
Czy od wpisu na hipotekę trzeba płacić podatek dochodowy
26 lip 2007
Czy wierzyciel, wpisując się na hipotekę dłużnika, powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości wpisu?
Czy od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości należy zapłacić pcc
25 lip 2007
Kupujemy nieruchomość - prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek. Jednak w związku z tym, że Prezydent Miasta X ma prawo pierwokupu, notariusz poinformował nas, iż zostanie podpisany akt notarialny dotyczący warunkowej sprzedaży nieruchomości. Mamy wpłacić zadatek w wysokości 1/3 wartości nieruchomości. Czy zapłacimy od tej umowy podatek od czynności cywilnoprawnych?
Pożyczki udzielane przez podatnika VAT na działalność gospodarczą a PCC
25 lip 2007
Fundacja świadczy usługi finansowe dla przedsiębiorstw, udzielając pożyczek na działalność gospodarczą. Fundacja jest podatnikiem VAT. Czy udzielane pożyczki podlegają opodatkowaniu pcc?
Kiedy kupujący złom są podatnikami pcc
24 lip 2007
Proszę o wyjaśnienie art. 2 ustawy o pcc, w sytuacji gdy przedmiotem transakcji są zakupy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Przeprowadzamy transakcje zakupu złomu. Jeśli dotyczą one podmiotów będących podatnikami VAT lub zwolnionych z VAT, to nie płacimy pcc. Jeśli zakup złomu jest od osób nieprowadzących działalności i podmiotów zwolnionych z VAT, podatku również nie naliczamy, nawet jeżeli transakcja jest wartości powyżej 1000 zł (korzystając w tym przypadku ze zwolnienia z art. 2). Czy postępujemy prawidłowo?
Jakie są skutki zakupu, a następnie zwrotu przedmiotu podlegającego pcc
17 lip 2007
Kupiłem na aukcji internetowej monetę o wartości przekraczającej 1000 zł. Czy od tego zakupu powinienem zapłacić pcc? Jak postąpić, gdy zwrócę zakupioną monetę, jeśli nie spełni moich oczekiwań? Jak udokumentować takie „cofnięcie transakcji”?
Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.
16 lip 2007
Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane?
Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych
09 lip 2007
Przysądzenie własności nieruchomości (lub jej części) w drodze licytacji (egzekucji) sądowej na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. - Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 23 listopada 2006 r., nr DM/436-8/06/int-HB