reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Przysądzenie własności nieruchomości (lub jej części) w drodze licytacji (egzekucji) sądowej na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. - Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 23 listopada 2006 r., nr DM/436-8/06/int-HB


KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy potwierdził prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji. Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabycie nieruchomości w drodze egzekucji sądowej podlega opodatkowaniu pcc.  Przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określony jest w art. 1 ustawy. Katalog zwolnień przedmiotowych uregulowany został w art. 2, którego ustęp 3 stanowi, że nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

W powyższej sprawie organy podatkowe nie odmawiają zwolnienia od podatku, czego przykładem może być postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie sygnatura US IV/4301/1/05 z dnia 6 czerwca 2005 r. W 2007 r. ustawodawca w istotny sposób zmienił ustawę o pcc, lecz nadal przeniesienie właśności rzeczy w drodze postępowania egzekucyjnego nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretację skomentował
Leszek Syguła
ekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu


STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA 
Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Gdyni Podatnik nabył w drodze licytacji sądowej prawo do 1/4 części nieruchomości. Według oceny własnej Podatnika jest on zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonania przedmiotowej czynności.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA 
Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji sądowej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdził, że w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Wynikająca z art.1 ust.1 pkt 1) ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz.399 ze zm./ zasada stanowi, iż opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione pod literami "a - k". W punkcie a) wymienione zostały umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W myśl art.1 ust.1 pkt 3) w/w ustawy podatkowi temu podlegają również orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w punktach 1 i 2. Dyspozycja zawarta w art.1 ust.2 przedmiotowej ustawy stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o czynnościach cywilnoprawnych, przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 2 i 3.

Zgodnie z brzmieniem art.2 pkt 3) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Postępowania te są regulowane między innymi przepisami ustawy z dnia 17.11.1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964r. Nr 43, poz. 296 ze zm.).

reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama