Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych
REKLAMA
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy potwierdził prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji. Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabycie nieruchomości w drodze egzekucji sądowej podlega opodatkowaniu pcc. Przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określony jest w art. 1 ustawy. Katalog zwolnień przedmiotowych uregulowany został w art. 2, którego ustęp 3 stanowi, że nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.
W powyższej sprawie organy podatkowe nie odmawiają zwolnienia od podatku, czego przykładem może być postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie sygnatura US IV/4301/1/05 z dnia 6 czerwca 2005 r. W 2007 r. ustawodawca w istotny sposób zmienił ustawę o pcc, lecz nadal przeniesienie właśności rzeczy w drodze postępowania egzekucyjnego nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Interpretację skomentował
Leszek Syguła
ekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Gdyni Podatnik nabył w drodze licytacji sądowej prawo do 1/4 części nieruchomości. Według oceny własnej Podatnika jest on zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonania przedmiotowej czynności.
INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji sądowej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdził, że w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.
Wynikająca z art.1 ust.1 pkt 1) ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz.399 ze zm./ zasada stanowi, iż opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione pod literami "a - k". W punkcie a) wymienione zostały umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W myśl art.1 ust.1 pkt 3) w/w ustawy podatkowi temu podlegają również orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w punktach 1 i 2. Dyspozycja zawarta w art.1 ust.2 przedmiotowej ustawy stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o czynnościach cywilnoprawnych, przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 2 i 3.
Zgodnie z brzmieniem art.2 pkt 3) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Postępowania te są regulowane między innymi przepisami ustawy z dnia 17.11.1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964r. Nr 43, poz. 296 ze zm.).
REKLAMA
Wymogi niezbędne dla wydania przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności określa przepis art.998 § 1 K.p.c. zgodnie, z którym po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.
Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości (art.999 § 1 K.p.c.).
Odnosząc się do wyżej przywołanych przepisów zarówno prawa podatkowego jak i prawa w postępowaniu cywilnym stwierdzić należy, iż przysądzenie własności nieruchomości (lub jej części) w drodze licytacji (egzekucji) sądowej na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat