Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kupujący złom są podatnikami pcc

Marta Stachowiak
Proszę o wyjaśnienie art. 2 ustawy o pcc, w sytuacji gdy przedmiotem transakcji są zakupy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Przeprowadzamy transakcje zakupu złomu. Jeśli dotyczą one podmiotów będących podatnikami VAT lub zwolnionych z VAT, to nie płacimy pcc. Jeśli zakup złomu jest od osób nieprowadzących działalności i podmiotów zwolnionych z VAT, podatku również nie naliczamy, nawet jeżeli transakcja jest wartości powyżej 1000 zł (korzystając w tym przypadku ze zwolnienia z art. 2). Czy postępujemy prawidłowo?

rada

 

W przypadku kupna złomu od przedsiębiorców, którzy są zobowiązani lub zwolnieni z VAT z tego tytułu, postępują Państwo prawidłowo, nie płacąc pcc. Natomiast w przypadku zakupu od osób fizycznych nieprowadzących działalności i niebędących zobowiązanymi w VAT, popełniają Państwo błąd. Zakup ten będzie podlegał pcc. Wyjątek powstanie jednak w sytuacji, gdy wartość złomu nie przekroczy 1000 zł. Wówczas również nie powinni Państwo płacić pcc.

uzasadnienie

W Państwa przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

l zwolnienie sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł,

l wyłączenie z opodatkowania czynności cywilnoprawnej, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest:

  - opodatkowana VAT,

  - zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

   - umów sprzedaży i zamiany, związanych z nieruchomościami,

   - umowy spółki i jej zamiany,

   - mowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zastosowanie zwolnienia, jak podali Państwo w pytaniu, nie stwarza Państwu problemów. Jeżeli wartość sprzedaży nie przekracza 1000 zł, to jest zwolniona z opodatkowania i nie podlega pcc. Natomiast to, czy skup złomu o wartości powyżej 1000 zł będzie podlegał pcc, uzależnione jest od tego, czy czynność ta rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług. Zakupy, co do zasady, nie podlegają VAT, są poza zakresem tej ustawy (z wyjątkiem wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru). Wyłączenie z pcc czynności cywilnoprawnej znajduje zastosowanie, gdy na jednej ze stron z tytułu danej czynności ciąży obowiązek w VAT, a nie, gdy jest jedynie podatnikiem tego podatku.

Potwierdzenie tego możemy przeczytać w interpretacji z 14 września 2006 r. dokonanej przez Urząd Skarbowy Warszawa Targówek, 1437/ZI/436/283/DJW/06, w której stwierdzono, że:

Z treści cytowanego przepisu wynika, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług przez nabywcę nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Użyty przez ustawodawcę zwrot „... jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona...” oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy badać, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług wyłącznie w stosunku do stron danej czynności. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów dokonana na terytorium kraju, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jeżeli podmiot dokonujący jest podatnikiem podatku VAT, tj. prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (art. 15 ustawy).

Przeanalizujmy więc dwie sytuacje:

lsprzedający złom jest podatnikiem VAT i kupujący jest podatnikiem VAT

Wtedy tylko sprzedawca ma obowiązek naliczenia od tej sprzedaży VAT, zaś sam zakup po stronie kupującego nie powoduje obowiązku wystawiania faktury. Skoro w tym przypadku zachodzi obowiązek w VAT dla jednej ze stron tej czynności, to w konsekwencji skup złomu od podatnika VAT jest wyłączony z opodatkowania pcc.

lsprzedający złom jest osobą fizyczną niebędącą podatnikiem VAT, zaś kupujący jest podatnikiem VAT

W tej sytuacji, jeżeli dla sprzedającego jest to czynność jednorazowa, nie będzie podlegała VAT. W tym przypadku, skoro czynność ta nie powoduje powstania obowiązku w podatku od towarów i usług, podlega pcc (wyjątek dotyczy sytuacji, gdy wartość kupowanego złomu nie przekracza 1000 zł, wówczas transakcja będzie korzystała z ww. zwolnienia z pcc). Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Obowiązek ten ciąży na Państwa firmie jako kupującym.

Do końca 2006 r. Państwa firma była płatnikiem pcc, ponieważ byli nimi nabywcy rzeczy, jeżeli kupowali je do przerobu lub w celu dalszej odsprzedaży. Dlatego jako płatnicy byli Państwo zobowiązani do pobrania podatku przy dokonywaniu zakupu i następnie jego wpłaty do urzędu skarbowego.

Od 1 stycznia 2007 r. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują je do przerobu lub w celu dalszej odsprzedaży, nie są już płatnikami pcc. Obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na kupującym. Jak podkreślono w uzasadnieniu do zmian w ustawie o pcc, odebranie nabywcom rzeczy do przerobu lub odsprzedaży statusu płatników pcc wynikało z tego, iż od 2007 r. nabywcy stali się podatnikami z tytułu zawartej umowy sprzedaży.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2007 r. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują je do przerobu lub w celu dalszej odsprzedaży, nie są już płatnikami pcc. Obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na kupującym.

PRZYKŁAD

Pan Mirosław prowadzi działalność w zakresie skupu złomu. Skupuje go zarówno od osób fizycznych nieprowadzących działalności, jak i od podmiotów gospodarczych będących podatnikami VAT. W przypadku skupu złomu od osób fizycznych nieprowadzących działalności zapłaci pcc, jeśli wartość złomu przekroczy 1000 zł. Podatek zapłaci pan Mirosław jako kupujący w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W przypadku skupu od podmiotów gospodarczych będących podatnikami VAT wartość transakcji nie ma znaczenia dla pcc. Będzie ona podlegała VAT i w związku z tym będzie zwolniona z pcc.

l art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 2 ust. 4, art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 9 pkt 6, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków

w dużej spółce akcyjnej  

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

  Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

  Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

  Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

  Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

  Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

  Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

  Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

  Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

  Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

  Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?

  Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i wynajem prywatny. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?

  Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej. Bezpłatne webinarium 15 czerwca

  Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!

  Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

  Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

  Open banking ułatwi obsługę KSeF?

  Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

  MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

  Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

  Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

  Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

  Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?

  Abonament rtv 2024 - stawki takie same jak w 2023 roku

  W 2024 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu rtv jak w 2023 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 18 maja 2023 r., poz. 943. Rozporządzenie to wejdzie w życie 2 czerwca 2023 r.

  Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 roku - projekt ustawy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

  W dniu 26 maja 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm opowiedział się za przesłaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

  Diety przedsiębiorcy w transporcie międzynarodowym mogą być kosztem

  Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców nie wpłynęła na możliwość odliczania diety przez kierowców prowadzących działalność gospodarczą. Diety te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej wysokości określonej przez ministra pracy, zarówno w przypadku krajowych, jak i zagranicznych podróży służbowych.

  Co zrobić, gdy źle przelejesz pieniądze?

  Nieprawidłowe dane w przelewie to nie powód do paniki. Pieniądze wciąż można odzyskać. Jeżeli zdarzy się pomyłka, nie należy czekać. Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

  Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

  Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Ulga badawczo-rozwojowa jest coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców preferencją podatkową. Wskazuje na to nie tylko liczba wydawanych interpretacji podatkowych w tym zakresie, która podawana jest już w tysiącach, lecz także dane ministerstwa finansów - kwoty odliczeń mierzone są w miliardach złotych. 

  Kwota zwrotów podatkowych za 2022 - ok. 24 mld zł

  Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.

  Ponad milion złotych! Tyle wyniosła dopłata do składki zdrowotnej pewnego przedsiębiorcy

  22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

  Bank ogłasza upadłość. Na co mogą liczyć jego klienci? Co gwarantuje BFG?

  Pensje, emerytury, renty czy stypendia spływają zwykle na nasze rachunki w bankach, gdzie przechowujemy także oszczędności na lokatach lub kontach. Czy w razie upadłości banku pieniądze przepadają bezpowrotnie? Na szczęście nie. Nad pokrzywdzonymi czuwa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

  Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości

  Jakie zmiany przepisów weszły w życie w 2023 roku w zakresie półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych do Polski z innych państw Unii Europejskiej? Co wynika z tych zmian dla praktyki obrotu towarowego? Wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

  Gdzie najchętniej korzystamy z płatności odroczonych?

  Według Juniper Research, aktualna liczba ponad 360 milionów użytkowników płatności odroczonych na świecie, wzrośnie do ponad 900 milionów do 2027 roku. Płatności odroczone, które kojarzą się z zakupami w sieci, coraz mocniej zdobywają także offline, zwłaszcza na rynku usług zdrowotnych. 

  Webinarium „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – jak się przygotować do wersji obowiązkowej?” + certyfikat gwarantowany

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – jak się przygotować do wersji obowiązkowej?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 15 czerwca 2023 roku. Polecamy!