Czy od wpisu na hipotekę trzeba płacić podatek dochodowy
REKLAMA
Nie. Wpis na hipotekę dłużnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustanowienie hipoteki podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Podatek dochodowy płacimy od uzyskanego dochodu, a w niektórych przypadkach przychodu. Wpis na hipotekę dłużnika stanowi zabezpieczenie długu dla wierzyciela. Z pewnością wpis na hipotekę dłużnika nie stanowi dochodu lub przychodu wierzyciela. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustanowienie hipoteki podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustanowienie hipoteki (zwykłej) na zabezpieczenie wierzytelności w wysokości odpowiadającej kwocie kredytu bankowego (suma kapitałowa) albo kwocie kredytu wraz z kwotą odsetek, których wysokość jest znana - podlega opodatkowaniu według stawki procentowej określonej w art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. 0,1 proc. W przypadku ustanowienia hipoteki kaucyjnej na zabezpieczenie wierzytelności wynikającej z zaciągniętego kredytu wraz z kwotą odsetek, której wysokość jest nieznana z powodu zmiennej stopy procentowej, brak możliwości ustalenia wysokości wierzytelności w odniesieniu do oprocentowania kredytu powoduje, że choć sama wierzytelność główna jest znana, to nie można ustalić wysokości wierzytelności zabezpieczonej hipoteką i ta okoliczność wyklucza możliwość zastosowania do tej czynności procentowej stawki podatku. W takiej sytuacji ustanowienie hipoteki kaucyjnej opodatkowane jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki kwotowej, określonej w art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wynosi 19 zł. Przy określeniu wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki brak jest podstaw prawnych do dzielenia wierzytelności na część oznaczoną (kwotę kredytu) i wierzytelność obejmującą odsetki według zmiennej stopy procentowej, jeżeli ustanowiona hipoteka zabezpiecza całą wierzytelność.
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a) i b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.).
PaweŁ MaŁecki
doradca podatkowy, kancelaria Doradców i Audytorów w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat