Czy cash pooling podlega PCC
REKLAMA
REKLAMA
PIOTR AUGUSTYNIAK
REKLAMA
doradca podatkowy, Hogan & Hartson
Nie
Umowa cash pooling nie została wymieniona w katalogu czynności prawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Umowa cash pooling zawiera w sobie pewne elementy umowy pożyczki, jednak nie wyczerpuje wszystkich jej cech. W operacjach cash pooling występują podmioty, wśród których niektóre posiadają wolne środki finansowe, pewne podmioty posiadają niedobór tych środków oraz podmioty występujące w roli pośrednika działającego we własnym imieniu. Z tytułu uczestnictwa w tych transakcjach dla wszystkich podmiotów powstają określone prawa i obowiązki, jednak nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot. Uczestnik cash pooling posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane na spłatę zadłużenia, w jakiej wysokości i którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji. Transakcje te zawierają elementy kredytowania jednych podmiotów przez inne, brak jest jednak podstaw do zakwalifikowania tych transakcji jako umów pożyczek. Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu PCC podlegają enumeratywnie wymienione czynności, w tym umowy pożyczek. Umowa cash poolingu pozostaje na gruncie polskiego prawa umową nienazwaną. Kodeks cywilny nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy. Umowa cash pooling nie została także wymieniona w katalogu czynności prawnych podlegających podatkowi i w związku z tym czynność prawna polegająca na zawarciu umowy cash pooling nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
ŁZ
Podstawa prawna
• Art. 1 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat