| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Ustalenie wartości dla potrzeb PCC

Ustalenie wartości dla potrzeb PCC

Udało mi się nabyć samochód osobowy po bardzo okazyjnej cenie. Dowiedziałem się, że od tej transakcji powinienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy istnieją jakieś zasady określania podstawy opodatkowania, czy wystarczy wpisać w deklaracji cenę z umowy?


Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży ciąży zawsze na kupującym. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych z fiskusem należy się rozliczyć, jeżeli wartość przedmiotu transakcji przekracza 1000 zł. Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy.

Trzeba pamiętać, że wartość rynkowa nie jest jednoznaczna z ceną określoną przez strony w umowie sprzedaży (choć oczywiście może jej odpowiadać). Wartość tę należy ustalić zgodnie z wytycznymi ustawodawcy, czyli na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Zaniżenie wartości rynkowej przedmiotu transakcji, czyli w tym przypadku pojazdu grozi negatywnymi konsekwencjami. Wprawdzie organ podatkowy przyjmuje zadeklarowaną przez podatnika podstawę opodatkowania, ale ma prawo ją zweryfikować, co może skutkować koniecznością dopłaty podatku. Jeżeli podatnik zaniży wartość rynkową, urząd skarbowy wezwie go do ponownego jej określenia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania nie określi wartości lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii będzie musiał ponieść podatnik.

MAGDALENA MAJKOWSKA, ALEKSANDRA TARKA

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »