Nabycie nieruchomości przez gminę a podatek od czynności cywilnoprawnych
REKLAMA
Nabycie od spółki zabudowanych nieruchomości gruntowych, obejmujących lokale mieszkalne zajęte przez najemców, do zasobów gminy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:
l umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
l umowy pożyczki,
l umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
l umowy dożywocia,
l umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
l ustanowienie hipoteki,
l ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
l umowy depozytu nieprawidłowego,
l umowy spółki (akty założycielskie).
Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o płatnych autostradach. Oznacza to, że przepisy powołanej ustawy należy stosować łącznie z przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Nabycie przez gminę do mieszkaniowego zasobu gminy udziałów w zabudowanych nieruchomościach gruntowych, obejmujących lokale mieszkalne od ich właściciela spółki z o.o. X, nie podlega przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ nie określa ona trybu nabywania nieruchomości na rzecz gminy, lecz zbywanie takich nieruchomości (poza nabyciem na cele publiczne w trybie art. 112 tej ustawy, co tutaj nie ma miejsca). Dlatego nie ma tu zastosowania art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawki podatku wynoszą: od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%.
W powyższej sprawie ma natomiast zastosowanie zwolnienie od podatku przewidziane w art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego.
Podstawy prawne
l Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450)
l Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 69, poz. 468)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat