REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupiłem dwa miesiące temu samochód osobowy, ale w umowie nie jest napisane, kto ma odprowadzić podatek za niego w wysokości 2 proc. Kto w takim wypadku płaci podatek kupujący czy sprzedający. Czy za opóźnienie z zapłatą grożą jakieś kary?

Marlena Kucińska

Autopromocja

prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy

Tak

Dokonanie sprzedaży, co do zasady, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w PCC.

Zawarcie umowy sprzedaży co do zasady wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż jest bowiem czynnością cywilnoprawną w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli najczęściej z chwilą podpisania umowy sprzedaży. Od 1 stycznia 2007 r. podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy, jest kupujący, a nie solidarnie obie strony czynności cywilnoprawnej, czyli kupujący, jak i sprzedający. Zmiana ta podyktowana została przede wszystkim względami sprawności i ekonomii postępowania. Solidarna odpowiedzialność pociągała bowiem za sobą konieczność prowadzenia postępowania podatkowego z udziałem wszystkich stron czynności.

Oznacza to, iż pan jako kupujący ma obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej z tytułu zawartej umowy sprzedaży samochodu osobowego. Bez znaczenia jest zatem brak stosownego postanowienia w umowie sprzedaży określającego stronę zobligowaną do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej.

Należy mieć na uwadze, iż w przypadku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych stawka podatku wynosi 2 proc. podstawy opodatkowania. Natomiast jeżeli strony czynności cywilnoprawnej zawierają umowę sprzedaży bez udziału notariusza, bez wezwania organu podatkowego kupujący zobowiązany jest złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli w terminie 14 dni od podpisania umowy sprzedaży samochodu.

Podsumowując stwierdzić należy, iż z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż nie złożył pan w przypisanym terminie deklaracji, jak i nie wpłacił pan należnego podatku do właściwego z uwagi na pana miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. W związku z zaistniałą sytuacją najlepszym rozwiązaniem jest złożenie w obecnej chwili przez pana deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC-3), jak i uiszczenie należnego podatku, a ponadto powiadomienie na piśmie urzędu skarbowego (właściwego dla pana miejsca zamieszkania) o zaistniałej sytuacji z podaniem wszelkich istotnych okoliczności, które uniemożliwiły panu złożenie deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej w terminie, jak również uniemożliwiły uiszczenie przez pana podatku (tzw. czynny żal). Jednocześnie proponuję, aby uiścił pan ewentualnie karę za opóźnienie - zwykle jest to kilkaset złotych. O wysokości kary może pan się dowiedzieć w urzędzie skarbowym właściwym dla pana miejsca zamieszkania, który jest również właściwy dla złożenia deklaracji dla podatku od czynności cywilnoprawnej, jak i uiszczenia podatku.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1a, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450).

• Art. 16 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA