reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

Kupiłem dwa miesiące temu samochód osobowy, ale w umowie nie jest napisane, kto ma odprowadzić podatek za niego w wysokości 2 proc. Kto w takim wypadku płaci podatek kupujący czy sprzedający. Czy za opóźnienie z zapłatą grożą jakieś kary?


Marlena Kucińska

prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy

Tak

Dokonanie sprzedaży, co do zasady, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w PCC.

Zawarcie umowy sprzedaży co do zasady wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż jest bowiem czynnością cywilnoprawną w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli najczęściej z chwilą podpisania umowy sprzedaży. Od 1 stycznia 2007 r. podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy, jest kupujący, a nie solidarnie obie strony czynności cywilnoprawnej, czyli kupujący, jak i sprzedający. Zmiana ta podyktowana została przede wszystkim względami sprawności i ekonomii postępowania. Solidarna odpowiedzialność pociągała bowiem za sobą konieczność prowadzenia postępowania podatkowego z udziałem wszystkich stron czynności.

Oznacza to, iż pan jako kupujący ma obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej z tytułu zawartej umowy sprzedaży samochodu osobowego. Bez znaczenia jest zatem brak stosownego postanowienia w umowie sprzedaży określającego stronę zobligowaną do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej.

Należy mieć na uwadze, iż w przypadku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych stawka podatku wynosi 2 proc. podstawy opodatkowania. Natomiast jeżeli strony czynności cywilnoprawnej zawierają umowę sprzedaży bez udziału notariusza, bez wezwania organu podatkowego kupujący zobowiązany jest złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli w terminie 14 dni od podpisania umowy sprzedaży samochodu.

Podsumowując stwierdzić należy, iż z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż nie złożył pan w przypisanym terminie deklaracji, jak i nie wpłacił pan należnego podatku do właściwego z uwagi na pana miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. W związku z zaistniałą sytuacją najlepszym rozwiązaniem jest złożenie w obecnej chwili przez pana deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC-3), jak i uiszczenie należnego podatku, a ponadto powiadomienie na piśmie urzędu skarbowego (właściwego dla pana miejsca zamieszkania) o zaistniałej sytuacji z podaniem wszelkich istotnych okoliczności, które uniemożliwiły panu złożenie deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej w terminie, jak również uniemożliwiły uiszczenie przez pana podatku (tzw. czynny żal). Jednocześnie proponuję, aby uiścił pan ewentualnie karę za opóźnienie - zwykle jest to kilkaset złotych. O wysokości kary może pan się dowiedzieć w urzędzie skarbowym właściwym dla pana miejsca zamieszkania, który jest również właściwy dla złożenia deklaracji dla podatku od czynności cywilnoprawnej, jak i uiszczenia podatku.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1a, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450).

• Art. 16 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama