reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

RADA
Udzielane przez podatników VAT pożyczki pracownikom podlegają przepisom VAT jako zwolnione od podatku usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. W konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (o ile przedsiębiorca udzielający pożyczki nie udziela jej jako osoba prywatna). Niektóre organy podatkowe zajmują jednak odmienne stanowiska. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Istnieją wątpliwości co do zasad opodatkowania pożyczek udzielanych przez przedsiębiorców (w tym pożyczek udzielanych przez pracodawców pracownikom). W mojej ocenie udzielanie takich pożyczek (zakładając, że udzielając pożyczki, przedsiębiorca działa w takim charakterze; należy bowiem zauważyć, że osoby fizyczne będące przedsiębiorcami mogą udzielać pożyczek działając jako przedsiębiorcy oraz działając jako „osoby prywatne”) podlega VAT jako świadczenie zwolnionych usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.10). Zwolnienie wynika z art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy. Konsekwencją tego jest wyłączenie z opodatkowania takich pożyczek podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.
Stanowisko powyższe reprezentuje większość organów podatkowych w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach.
Tytułem przykładu można przytoczyć fragment postanowienia Naczelnika I Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 5 października 2005 r. (nr ZP/436-14/05), w którym czytamy, że: „Jeżeli podatnik podatku od towarów i usług udziela innemu podmiotowi pożyczki, wykonuje on działalność usługową określoną w PKWiU 65.22.10-00.90 jako usługa udzielania pożyczek świadczona poza systemem bankowym. Usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (...). Stosownie natomiast do przepisów art. 2 pkt 4 ustawy (...) o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowa czynność zawarcia umowy pożyczki, jako czynność zwolniona od podatku od towarów i usług dla jednej ze stron, nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem”.
Podobnie, odnośnie do pożyczek udzielanych pracownikom, wypowiedział się Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w postanowieniu z 12 października 2005 r. (nr PUS.V.436/ /09/05).
reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama