reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Moje pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych z ZFŚS. Czytałam, że pożyczki udzielane w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe nie podlegają VAT. Odsetki od pożyczek oraz odsetki naliczane przez bank zasilają konto funduszu, a więc nie są wynagrodzeniem pracodawcy. Czy w tej sytuacji pożyczki udzielane w ramach ZFŚS podlegają PCC?


Odpowiadając na to pytanie, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

1) istotny jest status pracodawcy - jeżeli zakład pracy należy do tzw. sfery budżetowej, to w ogóle nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych,

2) jeżeli pracodawca udzielający pożyczki jest podatnikiem podatku od towarów i usług, to taka umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (niezależnie od statusu jednostki).

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych zasadniczo podlegają m.in. umowy pożyczki (art. 1 ust. 1 lit. b ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych; dalej: ustawa o PCC). Ustawa o PCC przewiduje jednak zwolnienia od tego podatku - zarówno podmiotowe (obejmujące strony czynności cywilnoprawnych), jak i przedmiotowe (obejmujące czynności cywilnoprawne).

I tak, jednostki sfery budżetowej korzystają ze zwolnienia podmiotowego od podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 8 pkt 4 i 5 ustawy o PCC, zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych:

• jednostki samorządu terytorialnego,

• Skarb Państwa.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają ponadto czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku (art. 2 pkt 4 lit. a i b ustawy o PCC).

Podatek od towarów i usług

Udzielanie pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) mieści się zaś w zakresie odpłatnego świadczenia usług i zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

Zapamiętaj!

Przepisy wyraźnie definiują funkcję pracodawcy jako podmiotu świadczącego usługę. Za działalność socjalną należy bowiem uznać usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Wprawdzie na środki ZFŚS składają się pieniądze pracowników, jednak pracodawca obracając tymi pieniędzmi i pobierając wynagrodzenie (odsetki) od udzielonych ze środków funduszu pożyczek, staje się podmiotem świadczącym usługi pośrednictwa finansowego (patrz: rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w załączniku PKWiU 65.22.10-00.90 „Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, pozostałe”), stanowiące odpłatne świadczenie usług, będące jednocześnie alternatywą dla tego typu usług świadczonych przez inne podmioty, np. banki.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama