PCC od umowy zawartej przez szkołę
REKLAMA
REKLAMA
Nie, w tym przypadku znajdzie zastosowanie wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC).
REKLAMA
Umowa sprzedaży zasadniczo podlega opodatkowaniu PCC. Jednak w określonych przypadkach niektóre czynności cywilnoprawne będą wyłączone z opodatkowania.
Wyłączeniem takim objęto m.in. czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia (art. 2 pkt 1 lit. f ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Podstawowymi zadaniami uczelni wyższych są m.in.:
• kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej,
• prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych,
• kształcenie i promowanie kadr naukowych,
• kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy,
• stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów.
W związku z tym, że wspomniana w pytaniu umowa sprzedaży, polegająca na nabyciu rzeczy służącej celom dydaktycznym, została zawarta w sprawach nauki, czynność ta nie podlega PCC.
Co prawda zwolnieniem przedmiotowym od PCC została objęta m.in. sprzedaż rzeczy ruchomych, ale tylko wówczas, gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. W tym jednak przypadku wspomniana w pytaniu sprzedaż została w ogóle wyłączona od PCC, w związku z czym nie ma potrzeby rozpatrywania warunków zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
PodstawY prawnE
• Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120)
• Ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 68, poz. 584)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat