REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup środka trwałego od osoby fizycznej podlega pcc

Marta Stachowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. zakupiła środek trwały od osoby fizycznej. Czy spółka taką transakcję powinna opodatkować pcc?

RADA

Autopromocja

Jeśli sprzedaży dokonuje osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i u tej osoby nie powstanie obowiązek w VAT, sprzedaż ta będzie podlegała pcc. Obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji ciąży na spółce i to ona będzie zobowiązana do zapłaty pcc i złożenia deklaracji PCC-3. Skutki transakcji, w przypadku gdyby sprzedawca podlegał VAT - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowy sprzedaży rzeczy (zarówno ruchomości, jak i nieruchomości) i praw majątkowych zasadniczo są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ze względu na szereg wyłączeń i zwolnień zawartych w ustawie o tym podatku sprzedaż dokonywana w obrocie profesjonalnym - a więc pomiędzy podmiotami gospodarczymi - jest praktycznie wyłączona z zakresu tego podatku. Wynika to z wyłączenia z opodatkowania czynności cywilnoprawnej, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• opodatkowana VAT,

• zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Użyty zwrot (...) jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT, zwolniona z VAT - oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy analizować, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług w stosunku do jednej ze stron danej czynności. Uogólniając, obowiązek w VAT zazwyczaj (poza wyjątkami, np. wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, importem) powstaje u sprzedawcy towaru, a nie u kupującego. Zatem najważniejszy jest status sprzedawcy.

W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika należy więc rozpatrzyć dwie możliwości:

- u sprzedawcy nie powstanie obowiązek VAT z tytułu sprzedaży danego środka trwałego

Jak zaznaczono w pytaniu, sprzedaży dokonuje osoba fizyczna. Zakładając, że osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej i u tej osoby nie powstanie obowiązek w VAT, sprzedaż będzie podlegała pcc u nabywcy, pomimo że jest on podatnikiem VAT (z innego tytułu).

Z pytania nie wynika, jaki środek trwały i w jakich okolicznościach został zakupiony. Należy zatem sprawdzić, czy nie mają zastosowania zwolnienia z pcc.

Zwolnienia z pcc są wymienione w art. 9 ustawy. W przypadku zakupu środka trwałego mogą mieć zastosowanie następujące zwolnienia:

• z tytułu przeniesienia własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze niektórych umów (tj. sprzedaży, dożywocia, o dział spadku - w części dotyczącej spłat lub dopłat), pod warunkiem że w myśl przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy,

• z tytułu sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli nabywcą jest były właściciel (wieczysty użytkownik):

a) nieruchomości wywłaszczonej, któremu przyznano odszkodowanie, a nie przyznano nieruchomości zamiennej,

b) nieruchomości sprzedanej na cele publiczne określone w przepisach o gospodarce nieruchomościami, który w razie wywłaszczenia spełniałby warunki do przyznania nieruchomości zamiennej,

c) nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, wykupionych na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska

- w wysokości kwoty otrzymanego odszkodowania (uzyskanej ceny), pod warunkiem że nabycie nastąpiło w ciągu 5 lat od daty otrzymania odszkodowania (zapłaty).

Jeśli powyższe zwolnienia nie znajdą zastosowania, zakup środka trwałego przez spółkę będzie podlegał pcc. Obowiązek podatkowy w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym, czyli na spółce, i powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Deklarację w sprawie pcc (PCC-3) należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. W tym samym terminie należy również wpłacić podatek. Właściwym organem podatkowym w tej sprawie (czynności przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych) jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby spółki.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski sprzedaje spółce, w której pracuje, swój prywatny samochód. Pan Kowalski nie prowadzi działalności gospodarczej, a sprzedaż ma charakter jednorazowy. W takim przypadku powstaje obowiązek w pcc. Obowiązek ten ciąży na kupującym.

- u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży

Jeżeli u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży, bo np. prowadzi działalność gospodarczą, to czynność ta nie będzie podlegała pcc. Wyłączenie to dotyczy zarówno sytuacji, w której sprzedawca będzie zobowiązany do naliczenia VAT, jak i wykazania sprzedaży jako zwolnionej z VAT (z wyjątkiem przypadków wskazanych wpierwszej części artykułu, w których niezależnie od obowiązków w VAT czynność podlega pcc).

PRZYKŁAD

Spółka kupiła od osoby fizycznej zestaw komputerowy. Sprzedawcą jest pan Grzegorz prowadzący działalność w zakresie dostaw i napraw sprzętu informatycznego. W tym przypadku sprzedaż podlega VAT, a więc nie podlega pcc.

• art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 9 pkt 6, art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA