| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Fiskus może podwyższyć cenę sprzedaży

Fiskus może podwyższyć cenę sprzedaży

Podatnik, który sprzeda nieruchomość za kwotę odbiegającą od ceny rynkowej, nie uniknie podatku. Fiskus może go naliczyć na podstawie opinii biegłego o wartości rynkowej rzeczy.

Witam, mam następujący problem: jedna osoba chce sprzedać spółdzielcze własnościowe mieszkanie innej osobie niespokrewnionej za symboliczną złotówkę, gdyż nabywca nie chce darowizny, a sprzedający jednocześnie nie chce pieniędzy za mieszkanie. Czy jest taka możliwość i czy są konsekwencje prawne, również podatkowe? Czy jest może jakieś orzeczenie sądowe na ten temat?

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, gdy jest zawierana między osobami fizycznymi (prywatnymi), podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Może też być opodatkowana PIT. Podatek dochodowy należy zapłacić, gdy odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podstawę opodatkowania z tytułu zbycia praw majątkowych stanowi ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, jeśli odpowiada ona ich wartości rynkowej. Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju.

Jeśli cena określona w umowie zbycia odbiega od wartości rynkowej w znacznym stopniu i bez uzasadnionej przyczyny, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, przy czym wartość rynkową przyjmuje się na podstawie opinii biegłego.

Wcześniej organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wartości prawa majątkowego określonego w umowie lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Na możliwość opodatkowania przez przyjęcie ceny rynkowej przez organy podatkowe wypowiadały się niejednokrotnie sądy (np. NSA z 24 lutego 1995 r., III SA 767/94, WSA w Łodzi z 24 października 2008 r., I SA/Łd 606/08).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK