reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości należy zapłacić pcc

Czy od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości należy zapłacić pcc

Kupujemy nieruchomość - prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek. Jednak w związku z tym, że Prezydent Miasta X ma prawo pierwokupu, notariusz poinformował nas, iż zostanie podpisany akt notarialny dotyczący warunkowej sprzedaży nieruchomości. Mamy wpłacić zadatek w wysokości 1/3 wartości nieruchomości. Czy zapłacimy od tej umowy podatek od czynności cywilnoprawnych?

rada

 

Nie, w sytuacji opisanej w pytaniu nie wystąpi obowiązek zapłaty pcc od tej umowy. Podatek ten zapłacą Państwo dopiero przy podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność budynku.

uzasadnienie

Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jest to generalna zasada. Wyjątkiem od niej jest sytuacja, w której przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z podatku od towarów i usług. Wyjątek ten nie dotyczy:

l umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

l umowy spółki i jej zmiany,

l umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W katalogu czynności cywilnoprawnych nie wymieniono umów przedwstępnych jako umów podlegających opodatkowaniu.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o pcc: Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.

W związku z tym, bez względu na to, czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego podlega VAT, czy też nie, wystąpi obowiązek zapłaty pcc. Powstanie on jednak dopiero w momencie dokonania przeniesienia własności, czyli podpisania końcowego aktu notarialnego. Podatek pobierze notariusz, ponieważ jest on płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej (warunkowej) - zobowiązującej do zawarcia umowy sprzedaży w przypadku rezygnacji z prawa pierwokupu - nie wystąpi obowiązek zapłaty pcc.

l art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama