reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Skorygowana zaliczka w PIT-4R

Skorygowana zaliczka w PIT-4R

W marcu omyłkowo nadpłaciłam zaliczkę na podatek dochodowy o 311 zł, a w następnym miesiącu zaliczkę pomniejszyłam o tę kwotę. Jak powinnam prawidłowo wypełnić PIT-4R?


W tym przypadku w PIT-R w części C.1 w poz. 27 należało wpisać faktycznie wpłaconą w tym miesiącu zaliczkę („nadpłaconą”), natomiast w poz. 28 - zaliczkę wpłaconą za ten miesiąc (już „pomniejszoną” o kwotę 311 zł).

Oczywiście zaliczki te powinny być pomniejszone o składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W części C.3 należało wpisać sumę należnych zaliczek za poszczególne miesiące roku podatkowego, wykazanych w wierszu 1 (należało zatem podsumować zaliczki od wszystkich pracowników w poszczególnych miesiącach).

W części C.11 (poz. 141-152) powinno się wykazać sumę pobranych zaliczek za poszczególne miesiące. Wysokość tych zaliczek wylicza się:

• dodając zaliczki wykazane w częściach C.3, C.5, C.6, C.10,

• odejmując kwoty wykazane w częściach C.4, C.7 i C.8.

Wysokość sumy zaliczek należało zatem obliczyć oddzielnie za poszczególne miesiące, wykazując w poz. 141-152 zaliczki dotyczące każdego miesiąca roku podatkowego.

Przypomnijmy, że podstawą naliczenia zaliczek jest dochód, czyli uzyskane w ciągu miesiąca przychody w myśl art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika (pracodawcę) po odliczeniu:

• tzw. pracowniczych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, tj. w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 updof (przy czym koszty za 2007 r. są określone w art. 8 ust. 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw) oraz

• potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) updof.

Zapamiętaj!

Deklaracje podatkowe (o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) PIT-4R za 2007 r. płatnicy mieli obowiązek przesłać do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2008 r.

Przesłanie do urzędu skarbowego deklaracji dotyczy m.in. pracodawców (zakładów pracy), zleceniodawców, zamawiających dzieło, spółdzielni, organów rentowych, uczelni, aresztów śledczych oraz zakładów karnych, centrum integracji społecznej, komorników i następców firm wypłacających należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych jako płatnicy (art. 35a ust. 4a, art. 38 ust. 1a, art. 42 ust. 1a i art. 42e ust. 5 updof).

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673)

• Ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym odo osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama