REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odsetki od pensji podlegają PIT

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałem od pracodawcy spóźnione wynagrodzenie wraz z odsetkami. Czy te odsetki powinienem wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód?

Krzysztof Biernacki

Autopromocja

doktor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Nie

Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń są zwolnione z podatku dochodowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza tzw. metodę źródła przy określeniu dochodu do opodatkowania. Zgodnie z jej art. 10, określone przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania tworzą dochód, który następnie łączy się z dochodem z innych źródeł i opodatkowuje. Z pytania nie wynika, z tytułu jakiej umowy otrzymano wynagrodzenie. Jest to o tyle istotne, iż art. 10 ustawy o PIT odrębnie nakazuje określać dochód z tytułu stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Jednakże posługiwanie się przez podatnika pojęciem pracodawca pozwala przyjąć, iż chodzi o spóźnioną wypłatę wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W świetle art. 12 ustawy o PIT opodatkowaniu w ramach tego źródła podlegają wszystkie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy i innych, w szczególności wynagrodzenia zasadnicze i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została ustalona z góry. Należałoby zatem przyjąć, iż otrzymane przez podatnika odsetki stanowić będą jego przychody wraz z otrzymanym wynagrodzeniem. Jednak, jak trafnie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w jednym ze swoich orzeczeń, w związku z konstrukcją otwartego katalogu świadczeń zaliczonych do przychodów ze stosunku służbowego każda wypłata, którą otrzymuje pracownik w związku ze stosunkiem pracy, stanowi jego przychody z tego źródła, chyba że są to świadczenia co prawda związane ze stosunkiem pracy, ale zwolnione od podatku na mocy odrębnego przepisu (wyrok NSA z 9 maja 2006 r., II FSK 758/05). W rozpatrywanym przypadku odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia objęte są zwolnieniem przedmiotowym na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT. Oznacza to, iż nie podlegają one opodatkowaniu, jak też nie są objęte ewidencją zarówno przez płatnika (pracodawcę), jak i pracownika.

Podsumowując, mimo iż odsetki z tytułu nieterminowej płatności wynagrodzenia ze stosunku pracy są funkcjonalnie związane z wynagrodzeniem, przepis szczególny zwalnia te świadczenia z opodatkowania. W konsekwencji wypłaconych odsetek nie wykazuje jako dochodu do opodatkowania zarówno płatnik, jak i pracownik. Dodać należy, iż zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT podlegają tylko odsetki z tytułu nieterminowej płatności wynagrodzenia ze stosunku pracy. Odsetki od innych wynagrodzeń, np. umów zlecenia, nie są objęte tym zwolnieniem.

MGM

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA