reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Aktualizacja: 03.10.2010

Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT? »

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Aktualizacja: 01.10.2010

Sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma bowiem ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy. »

Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi

Aktualizacja: 15.09.2010

Niektórzy z nas mają rożne zdolności lub hobby, które mogliby czasami wykorzystać do zarobienia kilku złotych, jednak nie chcą lub nie mogą założyć działalności gospodarczej, bo np. przychody z tego tytułu byłyby zbyt sporadyczne. »

Jak rozliczyć przychody uzyskiwane z tytułu udzielania pomocy prawnej z urzędu

Aktualizacja: 05.10.2010

Przychody z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu przez radcę prawnego, który wykonuje zawód w spółce osobowej, nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o PIT. Sąd nie ma zatem obowiązku pobierania z wynagrodzenia z tytułu świadczenia takiej pomocy zaliczek na podatek dochodowy. »

Minister Finansów o opodatkowaniu pakietów medycznych

Aktualizacja: 18.08.2010

Minister Finansów przedstawił swoje aktualne stanowisko odnośnie opodatkowania abonamentów (pakietów) medycznych po uchwale siedmiu sędziów NSA z 24 maja 2010 r.. »

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Aktualizacja: 27.07.2010

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie. »

Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 22.07.2010

Latem i jesienią dorabiamy sobie zbierając i sprzedając zioła, jagody, grzyby, czy poziomki dziko rosnące w okolicznych lasach i na łąkach. Sąsiad straszy nas, że powinniśmy wykazać dochody z tej sprzedaży w PIT, i że on dopilnuje by urząd skarbowy nas sprawdził. Czy faktycznie musimy płacić podatek od tych niewielkich sum, które uzyskujemy ze sprzedaży? »

Czy sprzedaż owoców i warzyw ze swojego ogródka jest opodatkowana PIT

Aktualizacja: 10.08.2012

Sprzedaż nieprzetworzonych owoców i warzyw co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bo jest uważana za działalność rolniczą. Inaczej jest w przypadku tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, które podlegają opodatkowaniu PIT. Zwolnieniu z PIT podlegają również dochody z pewnym zakresie z działalności przetwórczej produktów roślinnych, mleka i zwierząt. »

Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Aktualizacja: 31.10.2011

Już od początku kwietnia 2010 r. organizacje pożytku publicznego otrzymują pierwsze pieniądze w ramach akcji 1%. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą w sumie 6.866.832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. Natomiast 1% z pozostałych zeznań będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu. »

Jak i do kiedy można składać PIT-y

Aktualizacja: 27.03.2012

Coraz mniej czasu zostało na złożenie PIT-a. W 2012 roku można to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo drogą elektroniczną. »

Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Aktualizacja: 05.05.2010

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka świadczy usługi managerskie na rzecz innych podmiotów. W ramach tych usług zarządzam np. spółką X Sp. z o.o. Nie jestem jednocześnie związany z żadną z tych spółek umową o pracę. Czy mój dochód, jako wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki jawnej X, powinien być zaliczony do dochodów z tytułu działalności gospodarczej ? I w związku z tym czy mogą być opodatkowane według 19% stawki liniowej ? »

Działy specjalne produkcji rolnej - złóż deklarację PIT-6 lub PIT-6Ldo 30 listopada

Aktualizacja: 24.11.2012

Do 30 listopada każdego roku podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu (właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika) deklarację PIT-6 / PIT-6L o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. (PIT-6L przeznaczony jest dla podatników, którzy wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, tj według tzw. stawki liniowej 19%. Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się m.in. do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. »

Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach

Aktualizacja: 18.09.2014

Od wygranych w grach i konkursach pobiera się co do zasady zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości nagrody. Jednak zwolniona z PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 760 zł. »

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Aktualizacja: 02.11.2009

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. »

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Aktualizacja: 02.11.2009

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama