reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Postępowanie podatkowe i KKS

Przesłuchanie tylko za zgodą podatnika

Aktualizacja: 09.01.2008

Stronę postępowania podatkowego można przesłuchać tylko za jej zgodą. Fiskus nie może wobec takich osób stosować żadnych środków przymusu, np. kar porządkowych. »

Niemożliwa korekta zaliczek na podatek

Aktualizacja: 11.12.2007

Korekta zeznania rocznego wyłącza odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie podatku. Na taką odpowiedzialność są narażeni podatnicy z tytułu zaniżenia zaliczek, ponieważ nie składają deklaracji miesięcznych lub kwartalnych, z których wynikają kwoty tych zaliczek. »

Podatnik nie może utrudniać prowadzonej kontroli

Aktualizacja: 07.12.2007

Podatnik, który nie stawił się na wezwanie fiskusa w ramach czynności sprawdzających, nie będzie narażony na zarzut utrudniania kontroli i karę wynikającą z kodeksu karnego skarbowego. »

Czy spółka, do której wniesiono aportem inne przedsiębiorstwo, jest zawsze zobowiązana skorygować jego podatek naliczony

Aktualizacja: 26.11.2007

Czy istnieje obowiązek sporządzenia korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych, które zostaną wniesione z całym przedsiębiorstwem osoby fizycznej do naszej spółki cywilnej? Środki trwałe były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i ich przeznaczenie obecnie się nie zmieni. »

O jakich obowiązkach musi pamiętać nabywca majątku

Aktualizacja: 15.11.2007

Nabywca majątku ma pewne obowiązki podatkowe, których musi dopełnić. O czym powinien pamiętać nabywca cudzego majątku? »

Jakie skutki ma dokonanie nadpłaty i niedopłaty zaliczek na podatek

Aktualizacja: 06.11.2007

W kwietniu dokonano nadpłaty podatku (zaliczek) od umów o pracę w wysokości 46 zł, natomiast w maju powstała niedopłata 16 zł. Czy w takiej sytuacji można uznać, że nadpłata z kwietnia pokryje niedopłatę z maja? Czy muszę naliczyć odsetki za niedopłatę? Jak to powinno prawidłowo wyglądać? Czy ewentualny zwrot nadpłaty stanowi przychód? »

Kiedy potrzebny jest pełnomocnik do doręczeń

Aktualizacja: 29.10.2007

W stosunku do mojej osoby toczy się postępowanie podatkowe dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów. W związku z obowiązkami służbowymi jestem zmuszony wyjechać za granicę na okres trzech miesięcy. Jakich formalności powinienem dokonać w urzędzie skarbowym przed wyjazdem? Czy konieczne jest ustanowienie pełnomocnika do doręczeń i jakie są konsekwencje braku jego ustanowienia? »

Kiedy można przywrócić termin podatkowy

Aktualizacja: 15.10.2007

Z powodu pobytu w szpitalu nie dotrzymałem terminu do wniesienia odwołania od decyzji podatkowej. Czy mogę jeszcze skutecznie dokonać opóźnionej czynności? »

Jak ponaglić opieszały organ podatkowy

Aktualizacja: 08.10.2007

Niejednokrotnie postępowania podatkowe trwają nawet pół roku, choć przepisy Ordynacji podatkowej jasno wskazują terminy załatwienia spraw przez urzędy skarbowe. Gdy postępowanie podatkowe jest prowadzone zbyt długo, podatnicy mogą ponaglić opieszały urząd. W jaki sposób skutecznie to zrobić? »

Jakie są skutki niezłożenia deklaracji w terminie

Aktualizacja: 09.10.2007

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może narazić podatnika na różnego rodzaju sankcje. Jakie zastosuje urząd skarbowy? Czy jest szansa na ich uniknięcie? »

Czy można wystawić fakturę po dwóch latach od wykonania usługi

Aktualizacja: 01.10.2007

W 2004 r. została zawarta umowa najmu lokalu. Lokal został zaadaptowany z części korytarza w budynku mieszkalnym ze środków najemcy. Zgodnie z umową rozliczenie nastąpiło w 2005 r. po protokolarnym odbiorze lokalu na zasadzie kompensaty do wysokości środków poniesionych przez najemcę. Wysokość czynszu ustalono na 15 zł/m2. W wyniku sporu z najemcą do dzisiaj nie została wystawiona żadna faktura. Czy można wystawić fakturę, która dotyczy okresu sprzed dwóch lat do dzisiaj? »

Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Aktualizacja: 12.09.2007

W 2006 r. nabyłem części do maszyny. Ponieważ na fakturze nie było NIP, nie rozliczyliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia. Obecnie znowu dokonałem zakupu. Okazało się, że sprzedawca jest podatnikiem VAT UE i był nim również wtedy, gdy dokonałem pierwszego zakupu. Nie zdążyłem dokonać korekty, gdyż rozpoczęła się kontrola. Czy grożą mi jakieś sankcje, transakcja ta jest przecież neutralna? »

Czy fiskus może zwlekać ze zwrotem nadpłaty podatku dochodowego

Aktualizacja: 10.09.2007

W 2006 roku na podstawie decyzji urzędu skarbowego podatniczka zapłaciła podatek dochodowy za 2000 rok z nieujawnionych źródeł w kwocie 119 tys. zł. Po odwołaniu się izba skarbowa uchyliła decyzję urzędu w części i orzekła, że podatek od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 38 tys. zł, nakazując zwrot różnicy nadpłaconego podatku w kwocie 81 tys. zł. »

Kiedy żądać wyłączenia urzędnika z postępowania

Aktualizacja: 06.09.2007

Przełożony pracownika organu podatkowego jest zobowiązany na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności pracownika. »

Kiedy i jak podatnik może zostać ukarany

Aktualizacja: 12.05.2010

W zależności od skali oszustwa podatkowego, fiskus nałoży na podatnika karę. Może to być mandat, a nawet kara pozbawienia wolności. Kiedy i jakie kary stosuje fiskus? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama