| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy opłatę skarbową można wnieść bezgotówkowo

Czy opłatę skarbową można wnieść bezgotówkowo

Chciałem zapłacić za wydane mi przez urząd skarbowy zaświadczenie bezgotówkowo, w formie przelewu bankowego. W urzędzie dowiedziałem się, że muszę zapłacić znaczkami skarbowymi. Czytałem w gazecie, że taka forma jest jednak dopuszczalna. Czy to prawda?

TAK. Natomiast informacja, którą uzyskał pan w urzędzie skarbowym, jest błędna. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, zapłata opłaty skarbowej od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń dokonywana jest znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości. Przepisy przewidują również, że opłatę skarbową zobowiązany może również zapłacić gotówką lub bezgotówkowo. Opłata w formie znaczków skarbowych możliwa jest tylko do wysokości 100 zł. Powyżej tej kwoty zapłaty dokonuje się gotówką lub bezgotówkowo. Należy pamiętać, że wnosząc opłatę skarbową gotówką lub bezgotówkowo, należy szczegółowo określić w dowodzie wpłaty, od czego jest wnoszona opłata. Oznacza to, że np. na druku przelewu lub w formularzu internetowego przelewu, w oknie tytuł wpłaty należy napisać dokładnie, za co jest opłata skarbowa. Na przykład, może to być „opłata za zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami”. Dowód wpłaty, mający charakter elektroniczny, musi zawierać dane identyfikujące wpłacającego, numer identyfikacji podatkowej, wskazanie numeru bankowego właściwego urzędu gminy lub miasta, tytuł i datę wpłaty. Musi być również opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym, złożonym przez upoważnionego pracownika banku lub innej instytucji finansowej realizującej zlecenia płatnicze.
Odpis lub wydruk gotówkowego lub bezgotówkowego dowodu wpłaty dołącza się do akt sprawy. Na wydanym zaświadczeniu zamieszcza się adnotację, w której stwierdza się wysokość i datę wpłaty oraz numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego urzędu miasta lub gminy.
Piotr Polański
PODSTAWA PRAWNA
• Paragraf 3 i 7 rozporządzenia ministra finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania zapłaty i zwrotu opłaty oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz.U. nr 110, poz. 1176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK