| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Ewidencja księgowa

Jak dokumentować i ewidencjonować premie pieniężne i premiowe bony towarowe

Aktualizacja: 09.06.2008

Jako spółka z o.o. prowadzimy działalność w zakresie handlu hurtowego. Rozważamy obecnie możliwość wdrożenia programu premiowo-lojalnościowego dla naszych klientów, czyli sklepów detalicznych. Program ten ma na celu zwiększenie sprzedaży w przyszłości. »

Czy opłaty certyfikacyjne ISO należy rozliczać w czasie

Aktualizacja: 05.06.2008

Spółka poniosła koszty związane z opłatami certyfikacyjnymi produkowanych wyrobów. Są to opłaty dotyczące znaku jakości ISO. Czy wydatki te powinny być rozliczane w czasie? »

Jak rozliczyć w księgach przedawnione wierzytelności

Aktualizacja: 03.06.2008

Spółka ma na rozrachunkach z kontrahentem przedawnione wierzytelności. Czy ich wartość można spisać bezpośrednio w koszty? »

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Aktualizacja: 30.05.2008

Spółka otrzymuje od kontrahenta 2% skonto, które jest realizowane w momencie wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Czy wykorzystane skonto zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru, czy powinno być księgowane jako „Pozostałe przychody operacyjne”? »

Jak wykazać w księgach obrót zapasami

Aktualizacja: 26.05.2008

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych operacje związane z towarami oraz materiałami (odpady - złom stalowy) z własnej produkcji? Przedsiębiorstwo prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. »

Jak ujmować w księgach koszty prac rozwojowych

Aktualizacja: 20.05.2008

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakupiła koncept (projekt) wraz ze wstępną dokumentacją przemysłowej maszyny do drylowania owoców. W przyszłości po dopracowaniu projektu, wypróbowaniu i badaniach działania maszyny oraz zgłoszeniu do urzędu patentowego spółka będzie produkować takie maszyny i wprowadzi je na rynek. Spółka zaksięgowała koszty zakupu praw do maszyny jako wartości niematerialne i prawne. Nie są one amortyzowane. Czy księgowania są prawidłowe? »

Jak ewidencjonować rozliczenia ze wspólnikiem spółki cywilnej

Aktualizacja: 19.05.2008

Jesteśmy spółką cywilną. Jak należy zaksięgować: zwrot wydatków poniesionych przez wspólnika, związanych z prowadzeniem spraw spółki oraz wypłatę z zysku na cele osobiste wspólnika oraz prowizję bankową od tej wypłaty? »

Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

Aktualizacja: 16.05.2008

W naszym sklepie nastąpiła kradzież towaru. Została powiadomiona Policja, która wszczęła postępowanie. Zostało ono jednak umorzone. Byliśmy ubezpieczeni i firma ubezpieczeniowa wypłaciła już odszkodowanie. Jak zaksięgować w pkpir skradziony towar i otrzymane odszkodowanie? »

Jak wykazać w księgach składki emerytalne refundowane przez PFRON

Aktualizacja: 16.05.2008

Spółka zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ponieważ liczba osób zatrudnionych jest niższa niż 25, PFRON refunduje ich składki emerytalne. Jak wykazać te składki w księgach? »

Jak ewidencjonować obciążenia podatkowe nabytego środka trwałego

Aktualizacja: 14.05.2008

W styczniu 2008 roku zakupiliśmy od likwidatora pewnej spółki używaną specjalistyczną maszynę produkcyjną za kwotę 20 000 zł netto. Wedle naszego rozpoznania jest to cena rynkowa. W ofercie sprzedaży likwidator oświadczył, że maszyna wolna jest od praw osób trzecich i obciążeń. Dziś wiemy, że likwidowana spółka ma duże kłopoty finansowe, w przeszłości nie płaciła również podatków. Czy nasza spółka z o.o., jako nabywca środka trwałego od likwidowanej spółki, będzie odpowiadać za jej zobowiązania podatkowe zgodnie z art. 112 Ordynacji podatkowej? Jeśli tak, to czy wydatki z tym związane zaksięgować jako powiększenie wartość środka trwałego (maszyna jest instalowana i remontowana i nie będzie jeszcze oddana do użytkowania przez najbliższe trzy miesiące)? »

Jak rozliczać koszty kampanii marketingowej

Aktualizacja: 08.05.2008

Spółka działająca w branży kosmetycznej prowadzi kampanię marketingową własnych produktów poprzez rozdawanie próbek, prezentów z logo firmy, prowadzenie szkoleń itd. Czy tego rodzaju akcja stanowi dla spółki koszt reklamy? Jak to prawidłowo zaksięgować? »

Jak księgować ubezpieczenia grupowe pracowników

Aktualizacja: 06.05.2008

Spółka wykupiła ubezpieczenie grupowe dla pracowników. Wstępnie zapłaciła za nie w całości, jednak część składki zostanie potracona z wynagrodzenia pracowników. Jak to zaksięgować? »

Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

Aktualizacja: 30.04.2008

W styczniu z powodu błędu systemu płacowego pracownikowi nadpłacono wynagrodzenie. Koszty wynagrodzenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (styczeń). Pracownik zwrócił pieniądze w marcu. Kiedy należy dokonać korekty w księgach? Czy korekta będzie polegała na zmniejszeniu kosztów wynagrodzeń, czy zwiększy przychody? »

Jak ująć w księgach przyjęcie i zwrot depozytu

Aktualizacja: 30.04.2008

Spółka przyjęła w depozyt towary. Jak ująć w księgach przyjęcie depozytu i jego zwrot? Jak wycenić przyjęty towar? »

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż środka trwałego wprowadzonego do spółki aportem

Aktualizacja: 29.04.2008

Jak powinnam zaksięgować sprzedaż budynku i samochodu wprowadzonego do spółki z o.o. aportem? Wniesiony aport podwyższył kapitał zakładowy. Co się dzieje przy sprzedaży środków trwałych wprowadzonych aportem z kapitałem zakładowym? Proszę o podanie, na jakich kontach powinnam zaewidencjonować taką sprzedaż. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK