REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować lokaty overnight

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa lokat overnight, które są ściągane na koniec dnia z rachunku bankowego firmy, a następnego dnia wracają. Jednostka (spółka akcyjna) nie ma utworzonego specjalnego konta bankowego na tę lokatę. Czy w ewidencji księgowej powinna utworzyć na nią specjalne konto analityczne? Jak w ogóle powinna wyglądać ewidencja księgowa takiej lokaty?

RADA

Jeśli lokata overnight wraca na ten sam rachunek następnego dnia, wówczas jednostka może w księgach rachunkowych ewidencjonować tylko kwotę odsetek, tj. wartość zwiększającą środki na rachunku bieżącym. W takim przypadku jednostka zwiększa wartość rachunku bankowego, a otrzymane odsetki ewidencjonuje jak przychody finansowe.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Lokata overnight to inaczej lokata nocna. Przy tego typu lokacie następuje przekazywanie do dyspozycji banku środków na rachunku bieżącym, które jednostka posiada w danym dniu, już po jego zakończeniu, do dnia następnego, tj. na całą noc. Stąd wzięła się też nazwa lokaty.

Następnego dnia roboczego, po dniu jej założenia w rachunku bieżącym, bank stawia do dyspozycji posiadacza rachunku lokatę wraz z odsetkami.

Jak wycofać środek trwały z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować

Jak wykazać w księgach wniesienie wkładu niepieniężnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetki od środków pieniężnych na rachunkach bankowych, również od lokat overnight, są doliczane przez bank i zwiększają stan środków pieniężnych na danym rachunku bankowym. Jednostka zalicza wartość otrzymanych odsetek do przychodów finansowych. Odsetki należy ująć w momencie dopisania do rachunku bankowego.

Ewidencja lokat overnight może przebiegać dwojako, w zależności od tego, czy bank:

• pobiera środki na lokatę w ramach tego samego rachunku bankowego, tj. z rachunku bieżącego

• przekazuje środki z rachunku bieżącego na inny rachunek bankowy - rachunek lokat overnight.


Przykład

Jednostka posiada na koniec dnia (wtorek) 450 000 zł. Na koniec dnia bank przekazuje środki pieniężne z rachunku bieżącego na inny rachunek bankowy - lokaty overnight. Następnego dnia (środa) z innego rachunku bankowego bank przekazuje na rachunek bieżący jednostki kwotę lokaty overnight powiększoną o odsetki, w wysokości 450 060 zł, tj. 450 000 zł lokata plus 60 zł odsetki.

Ewidencja księgowa

1. Przekazywanie środków z rachunku bieżącego na rachunek lokaty overnight:

Wn „Inne rachunki bankowe” 450 000 zł

- w analityce lokata overnight

Ma „Rachunek bieżący” 450 000 zł

 

2. Wpływ lokaty overnight następnego dnia na rachunek bieżący jednostki:

Wn „Rachunek bieżący” 450 060 zł

Ma „Inne rachunki bankowe” 450 000 zł

- w analityce lokata overnight

Ma „Przychody finansowe - odsetki” 60 zł

W bilansie lokaty ujmuje się w zależności od terminu ich zapadalności jako:

• „Inne długoterminowe aktywa finansowe” - w przypadku lokat założonych w banku na okres dłuższy niż jeden rok,

• „Inne krótkoterminowe aktywa finansowe” - w przypadku lokat założonych w banku na okres od trzech miesięcy do jednego roku,

• „Inne środki pieniężne” - w przypadku lokat założonych w banku na okres do trzech miesięcy.

Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego

W związku z tym, że lokaty overnight są zakładane na noc lub noce (w weekend), tj. okres zapadalności lokaty jest krótszy niż trzy miesiące, dlatego należy ją zaprezentować w aktywach bilansu w pozycji B.III.1 lit. c) „Inwestycje krótkoterminowe - inne środki pieniężne”.

Joanna Gawrońska

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA