| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak wycofać środek trwały z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować

Jak wycofać środek trwały z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą kupiła w 1998 r. lokal użytkowy, który wprowadziła do ewidencji środków trwałych (pełne księgi rachunkowe). VAT naliczony został rozliczony z podatkiem należnym. Lokal jest amortyzowany. Przez cały czas był wynajmowany. Obecnie właściciel chce wycofać lokal z działalności, a następnie przekazać córce w drodze darowizny. Jakim dokumentem należy wycofać lokal z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować?

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma prawo w każdej chwili podjąć decyzję o wycofaniu danego składnika majątkowego z działalności gospodarczej i przeznaczeniu go np. na potrzeby osobiste. W takiej sytuacji np. dokumentem LT (likwidacja środka trwałego) wyksięgowujemy wartość początkową środka trwałego i umorzenie dokonane do dnia wycofania go z działalności. Jeśli środek trwały nie jest w pełni umorzony, wówczas nieumorzoną część wartości początkowej należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych.

Jeżeli jednak środek trwały jest całkowicie umorzony, wówczas następuje jego wyksięgowanie poprzez ewidencję na stronie Ma konta „Środki trwałe” oraz przeniesienie wartości umorzenia na stronę Wn konta „Umorzenie”.

Wycofanie środka trwałego należy udokumentować - poza wystawieniem dokumentu LT - także protokołem likwidacji, podając przyczynę usunięcia środka trwałego z ewidencji.

Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego

Jak ująć w księgach rachunkowych rezerwy na świadczenia pracownicze

W przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego (przeniesienia z firmy do użytku na potrzeby osobiste) w ewidencji środków trwałych należy wykreślić ten składnik majątku, podając m.in. datę i przyczynę jego wycofania.


Uwaga

Przekazanie składnika majątku przedsiębiorstwa na cele osobiste należy odpowiednio udokumentować.


W związku z tym należy z takiej czynności sporządzić protokół, na podstawie którego podatnik wykreśli składnik majątku z ewidencji środków trwałych (z właściwą adnotacją).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »