| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Ewidencja przychodów na specjalnych kontach

Ewidencja przychodów na specjalnych kontach

Przychody ze sprzedaży towarów nabytych w celu ich odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym ewidencjonuje się na koncie Przychody ze sprzedaży towarów.

Firmy, które wytwarzają wyroby lub usługi do ewidencji przychodów związanych ze statutową działalnością operacyjną, mogą korzystać z konta 700 Sprzedaż produktów. Ewidencja na tym koncie dotyczy zarówno kontrahentów krajowych, wewnątrzwspólnotowych, jak i z krajów trzecich. W zależności od zakresu działalności firmy mogą wyodrębnić bardziej szczegółowe konta - przykładowo: 701 Przychody ze sprzedaży produktów na kraj i 702 Przychody ze sprzedaży produktów na eksport.

Należy pamiętać, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy, czyli wywozu towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego UE, VAT naliczany jest w państwie członkowskim, do którego towary są dostarczane.

Z kolei transakcje eksportowe to potwierdzony przez urząd celny określony wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Warto więc pamiętać, że jeżeli firma sprzeda kontrahentowi zagranicznemu towar, lecz ten nie opuści terytorium kraju, takiej transakcji nie można uznać za transakcję eksportową. Podatnik nie może zastosować 0-proc. stawki VAT. Kluczowy więc będzie tu dokument odprawy celnej SAD.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ewidencja sprzedaży produktów


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK