reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować koszty usług obcych

Jak zaksięgować koszty usług obcych

Nie wszystkie koszty usług obcych księguje się bezpośrednio na koncie usług obcych. Niektóre z nich zwiększają wartość początkową środków trwałych.

Koszty usług obcych, takich jak transport, remont, najem czy dzierżawa, które są związane z działalnością operacyjną spółki, ujmuje się na koncie zespołu 4 - Usługi obce. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to usług, które związane są z budową środka trwałego.

W takim przypadku cena netto (czyli bez VAT podlegającego odliczeniu) usługi do momentu oddania aktywów trwałych do użytkowania zwiększa ich wartość początkową.

Podobna sytuacja jest z usługami remontowymi, które zwiększają wartość środka trwałego, czyli stanowią jego ulepszenie. Również w takiej sytuacji koszty zwiększają wartość środka trwałego. Na kontach kosztów nie ujmuje się również kosztów remontów pokrytych przez zakłady ubezpieczeniowe. Tego typu wydatki ewidencjonowane są na koncie 247 - Pozostałe rozrachunki zewnętrzne, gdzie ewidencjonowane są rozrachunki z zakładem ubezpieczeń.

Warto pamiętać, że jako usługi obce ewidencjonuje się również opłatę za publikacje sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B. Złożone kompletne sprawozdanie zostaje wycenione zgodnie z zasadami kalkulacji wydawniczej. Następnie wycena zostanie wysłana do adresata. Po dokonaniu wpłaty wystawiana jest faktura VAT.

Przypomnijmy, że kwestię opłat za publikację sprawozdania reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z w sprawie wysokości opłat za ogłaszanie obwieszczeń i ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski B.

Według tych przepisów wynosi ona 610 zł za każdą stronę Monitora Polskiego B, jednak nie mniej niż 610 zł. Należy jednak pamiętać, że począwszy od 2002 roku, co roku ta kwota ulega podwyższeniu o wysokość średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem określaną corocznie w ustawie budżetowej (aktualnie opłata za jedną stronę wynosi - 724,89 zł brutto).

Ewidencja księgowa powyższych operacji może więc przebiegać w następujący sposób:

1. Dokonanie wpłaty na poczet usługi ogłoszenia sprawozdania: strona Wn konta 202 - Rozrachunki z dostawcami, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy.

2. Zarachowanie otrzymanej faktury: strona Wn konta 300 - Rozliczenie zakupu (wartość netto usługi), strona Wn konta 225 Rozliczenie VAT naliczonego (wartość VAT), strona Ma konta 202 Rozrachunki z dostawcami (kwota zobowiązania wobec usługodawcy).

3. Ujęcie opłaty w kosztach: strona Wn 420 - Usługi obce, strona Ma konta 300 Rozliczenie zakupu.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 70 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

• Par 2 i 3 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 3 października 2001 r. w sprawie wysokości opłat za ogłaszanie obwieszczeń i ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski B (Dz.U. nr 114, poz. 1216).

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama