| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć zwrot ubezpieczenia

Jak ująć zwrot ubezpieczenia

Jak zaksięgować częściowy zwrot gotówki przez ubezpieczyciela za polisę, w sytuacji gdy wartość opłaconej polisy zaksięgowana była jako rozliczenia międzyokresowe?

MAŁGORZATA SZANIAWSKA

biegły rewident z Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców

Ewidencja w księgach rachunkowych zwrotu części składki ubezpieczenia w związku z niewykorzystaniem całego okresu ubezpieczenia jest ściśle powiązana z przyjętym przez jednostkę sposobem ujęcia kosztów polisy ubezpieczeniowej w momencie zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeniowym.

Załóżmy, że jednostka ewidencjonuje koszty na kontach zespołu 4 (koszty według rodzaju) i 5 (układ funkcjonalny kosztów), a ponadto rozlicza koszty ubezpieczenia w czasie. Należy pamiętać, że ustawa o rachunkowości w art. 4 dopuszcza stosowanie uproszczeń, jeżeli nie wywiera to znaczącego wpływu na sytuację majątkową i finansową spółki prezentowaną w sprawozdaniu finansowym. W takim przypadku w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia koszty polisy (w pełnej wysokości - jako poniesione w danym okresie) ujmuje się w pozostałych kosztach rodzajowych, drugostronnie ujawniając zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Równolegle ujmuje się je na koncie - Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w korespondencji z kontem - Rozliczenie kosztów. W okresie, którego dotyczą, koszty ubezpieczenia są sukcesywnie, co miesiąc odpisywane z konta - Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w ciężar odpowiednich kont zespołu 5 (w zależności od miejsca powstawania).

Zwrot kosztu części polisy ubezpieczeniowej z punktu widzenia treści ekonomicznej jest tożsamy ze zmianą warunków wcześniej zawartej umowy (skrócenie okresu ubezpieczenia). Ujęcie w księgach rachunkowych powinno odzwierciedlać zmniejszenie ujętych pierwotnie kosztów.

Zatem zwrot ubezpieczenia powinien zostać zaksięgowany poprzez zapis odwrotny, a więc zapis po stronie Ma konta - Pozostałe koszty rodzajowe, oraz po stronie Wn konta - Rozrachunki z ubezpieczycielem, a także równolegle po stronie Wn konta - Rozliczenie kosztów i stronie Ma konta - Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (według odpowiednio prowadzonej analityki).

(AP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK